Ασταμάτητοι «νερατζούρι» είναι η αυτολεξεί μετάφραση του σημερινού τίτλου. Και αυτό γιατί η Ίντερ δεν βγάζει το πόδι από το γκάζι στην Serie A, «καταπίνοντας» με σκορ 0-3 τον Ζλάταν και την παρέα του μέσα στο Τζουζέπε Μεάτσα (Σαν Σίρο για όσους θέλουν). Από δύο τέρματα ο Λαουτάρο Μαρτίνες (5′ και 57′), ένα ο Λουκάκου (66′).

Σε ένα από το ιστορικότερα ντέρμπι του πλανήτη, στο ντέρμπι ντέλλα Μαντονίνα, η πρωτοπόρος για έναν βαθμό Ίντερ κοντραρίστηκε με την Μίλαν στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής, η οποία και καραδοκούσε έναν βαθμό πίσω της, πριν την έναρξη της αναμέτρησης. Το κενό όμως πλέον μεγαλώνει στους 4 βαθμούς μετά τον θρίαμβο της ομάδας του Κόντε.

Οι δύο συμπολίτισσες είχαν διασταυρώσει τα ξίφη τους τελευταία φορά τον περασμένο μήνα, στο πλαίσιο των προημιτελικών του Coppa Italia, όπου και οι «νερατζούρι» κατάφεραν να προκριθούν στον τελικό με 2-1.

Ο αγώνας

Με το καλημέρα και γκολ στην αναμέτρηση από την Ίντερ, αφού στην πρώτη ουσιαστική τελική στην εστία ο Μαρτίνες θα κάνει το 1-0 για την ομάδα του! Ο Αργεντινός θα δεχθεί μια εξαιρετική σέντρα από τον Λουκάκου από τα δεξιά και με μια θεωρητικά εύκολη κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στο αριστερό πλαϊνό δίχτυ του Ντοναρούμα στο 5′!

Οι «νερατζούρι» θα συνεχίσουν στον ίδιο ρυθμό για το επόμενο πεντάλεπτο, δίνοντας ελάχιστο χώρο και χρόνο με την μπάλα στα πόδια στους παίκτες του Πιόλι, θέλοντας να δείξουν την ανωτερότητα τους.

Νωρίς νωρίς και η πρώτη κίτρινη κάρτα από τον Ντοβέρι, με αποδέκτη τον Κιάερ ύστερα από μια τρικλοποδιά του στον Λαουτάρο Μαρτίνες στον χώρο του κέντρου στο 12′.

Στο 15′ η άμυνα της Ίντερ αλληγορήσει με τον Ζλάταν να επωφελείται, να κάνει ένα τακουνάκι όμως με την μπάλα τελικά να καταλήγει στην αγκαλιά του Χαντάνοβιτς, πρώτη τελική στην εστία για τους «ροσονέρι».

Ένα σουτ του Λουκάκου στο 21′ ύστερα από πάσα που υποδέχθηκε μέσα στην αντίπαλη περιοχή από τον Πέρισιτς, θα περάσει εκτός εστίας της Μίλαν, όμως συνεχίζει να δείχνει πως οι παίκτες του Κόντε συνεχίζουν με το πόδι στο γκάζι.

Δεύτερη κίτρινη κάρτα στο ματς για τον Χακίμι στο 22ο λεπτό, μετά από καθυστερημένο μαρκάρισμα πάνω στον Ερναντέζ.

Μια ανάσα από το 0-2 έφτασε η ομάδα του Κόντε, αφού την παράλληλη σέντρα του Πέρισιτς από τα αριστερά προς την περιοχή δεν θα την εκμεταλλευτεί ο Λουκάκου με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει απλά μπροστά από την εστία του Ντοναρούμα στο 28′.

Στο 35′ θα έρθει μια δεύτερη μεγάλη ευκαιρία για την Μίλαν να ισοφαρίσει, με τον Ερναντέζ να εκμεταλλεύεται ένα ριμπάουντ μέσα στην περιοχή του Χαντάνοβιτς, να εκτελεί, όμως με την μπάλα να καταλήγει ελάχιστο έξω από το δεξί δοκάρι του Σλοβένου κίπερ!

Τεράστια χαμένη ευκαιρία στο 36′ για τους «νερατζούρι» για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους! Ο Πέρισιτς θα μπει από αριστερά στην αντίπαλη περιοχή, θα σουτάρει με τον Ντοναρούμα να βγάζει εντυπωσιακά και με τον Μαρτίνες να μην μπορεί να σκοράρει εξ επαφής και προ κενής εστίας, στέλνοντας την μπάλα άουτ!

Στο 45+1′ μια κεφαλιά του Σκρίνιαρ ύστερα από χτύπημα φάουλ του Έρικσεν, θα καταλήξει άουτ και με αυτό τον τρόπο θα κλείσει το πρώτο μισό ενός γεμάτου από όλες τις απόψεις ημιχρόνου, το οποίο και βάφτηκε στα μπλε και μαύρα.

Επιμονή και κατοχή των «ροσονέρι» – Υπομονή και αντοχή των «νερατζούρι»

Με το καλημέρα και στο δεύτερο μισό παραλίγο να έχουμε και άλλο γκολ, με την Μίλαν αυτή την φορά να χάνει τριπλή ευκαιρία με τον Ζλάταν και τον Τονάλι για να ισοφαρίσει στο 47′ και 48′! Πρώτα θα έρθουν δύο κεφαλιές από τον Σουηδό, με τον Χαντάνοβιτς να δείχνει δείγματα της τεράστιας κλάσης του, όμως δεν τελείωσε εκεί. Ο Σλοβένος γκολκίπερ θα βγάλει και το τρομερό σουτ του Τονάλι κρατώντας με τις επεμβάσεις του το 0 στην εστία του! Απλά εξωπραγματικός!

Στο 56′ ο Σαλεμάκερς θα δει και εκείνος την κίτρινη κάρτα ύστερα από έντονες διαμαρτυρίες τόσο στον Ντοβέρι όσο και στον βοηθό του.

Και ξαφνικά εκεί που φαινόταν πως η Μίλαν είχε τα ινία στο δεύτερο μισό, η Ίντερ σε μια κόντρα στο 57′, ο Έρικσεν θα πατήσει στην αντίπαλη περιοχή κεντρικά, θα μοιράσει αριστερά στον Πέρισιτς, ο οποίος θα βγάλει την ασίστ προς τον Λαουτάρο, με τον Αργεντινό να γράφει το 0-2 πλασάροντας σχεδόν σε ανυπεράσπιστη εστία! Δύο γκολ για τον Λαουτάρο στον αγώνα!

Δεν μπορούσε να μην σκοράρει και αυτός! Ο Λουκάκου στο 66′ θα κουβαλήσει την μπάλα από το κέντρο, θα περάσει τον Κεσιέ, θα τραβήξει δύο παίκτες πάνω του, όμως με κάποιον τρόπο θα πλασάρει με το αριστερό οριακά εκτός περιοχής και θα στείλει την μπάλα στην δεξιά γωνία του Ντοναρούμα γράφοντας το εντυπωσιακό 0-3, κλειδώνοντας το τρίποντο για την ομάδα του!

Στο 67ο λεπτό ο Πιόλι θέλοντας να διορθώσει όσο γίνεται την εικόνα της ομάδας του, θα ρίξει στο ματς τους Λεάο και Μεϊτέ αντί των Σαλεμάκερς και Τονάλι αντίστοιχα. Ο Ζλάταν θα δώσει την θέση του στο 75′ στον Καστιγιέχο, μην μπορώντας να κάνει πολλά για να βοηθήσει την ομάδα του σήμερα.

Αλλαγές και για την Ίντερ στο 78′, αφού οι Νταρμιάν, Σάντσεζ και Γκαγιαρντίνι θα περάσουν στο ματς αντί των Πέρισιτς, Μαρτίνες και Έρικσεν αντίστοιχα. Ακόμα μια αλλαγή για την ομάδα του Κόντε, με τον Χακίμι να παραχωρεί την θέση του στον Γιανγκ στο 83′.

Τελευταία αλλαγή ο Βιδάλ στο 86′, ο οποίος θα περάσει στην θέση του Μπαρέλα.

Γενικά μετά το 70ο λεπτό, δεν υπάρχει αξιόλογη φάση από αμφότερες τις ομάδες, με την Μίλαν να έχει την κατοχή της μπάλας, όμως δίχως να μπορεί να μειώσει.

Ένα σουτ του Ρέμπιτς στο 89′ θα καταλήξει σε κόρνερ, μετά από ακόμα μια καλή επέμβαση του Χαντάνοβτις. Ο Σλοβένος δεν θέλει να φάει γκολ με τίποτα!

Χωρίς πολλά πολλά θα κυλήσουν και τα τρία έξτρα λεπτά των καθυστερήσεων, τα οποία καθιέρωσαν την Ίντερ στην κορυφή της Serie A, μεγαλώνοντας το βαθμολογικό προβάδισμα της από την συντετριμμένη Μίλαν στο +4 και στο +10 από τις τρίτες Ρόμα και Λάτσιο!

Ίντερ (Κόντε): Χαντάνοβιτς, Ντε Φράι, Σκρίνιαρ, Μπαστόνι, Πέρισιτς (Νταρμιάν 78′), Έρικσεν (Γκαγιαρντίνι 78′), Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Χακίμι (Γιανγκ 83′), Μαρτίνες (Σάντσεζ 78′), Λουκάκου.

Μίλαν (Πιόλι): Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Τονάλι (Μάιτε 67′), Κεσιέ, Σαλεμάκερς (Λεάο 67′), Τσαλχάνογλου, Ρέμπιτς, Ιμπραΐμοβιτς (Καστιγέχο 75′).