Ο Ιμπραΐμοβιτς έβαλε δύο γκολ, ο Ρέμπιτς ακόμα δύο και η Μίλαν ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Κροτόνε στο San Siro (4-0) επιστρέφοντας στην κορυφή.

Για 1,5 μέρα έμεινε εκτός του Νο1 της Serie A η ομάδα του Στέφανο Πιόλι [μετά τη νίκη της Ιντερ στην Φιορεντίνα] και επέστρεψε εκεί που έχει περάσει σχεδόν όλη τη σεζόν μέχρι στιγμής. Οι Rossoneri είχαν σκόρερ τους Ζλάταν και Ρέμπιτς, είδαν τον Τσαλχάνογλου να επιστρέφει με δύο ασίστ και μία αγωνιστική πριν παίξουν με την Ιντερ, πηγαίνουν στην έδρα της Σπέτσια. Τα 500 γκολ με συλλόγους έφτασε ο Ibra.

Στο πρώτο μέρος, ο Ουνάς είχε δύο καλές στιγμές για τους φιλοξενούμενους όμως ένα σουτ πήγε έξω και ένα έβγαλε ο Ντοναρούμα, ενώ ο… συνάδελφός του, Κόρνταζ, σταμάτησε την κεφαλιά του Καλάμπρια, ενώ ο Ραφαέλ Λεάο δεν άφησε τον Σαλεμάκερς να εκτελέσει και χάλασε τη φάση. Ο Πορτογάλος όμως έκανε αυτό που έπρεπε στο 30’ όταν έπαιξε εκπληκτικό ‘1-2’ ανάμεσα από πολλούς αμυνόμενους με τον Ζλάταν και ο Σουηδός με πλασέ από πλάγια θέση βρήκε δίχτυα για 500ή φορά στην καριέρα του – μόνο με συλλόγους. Το 1-0 παρέμεινε για το πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη, η Μίλαν προσπάθησε να καθαρίσει όσο νωρίτερα το ματς και όλα έγιναν μαζεμένα. Στο 61’ ο Λεάο έπαιξε το ‘1-2’ με τον Ρέμπιτς και εκτέλεσε στη γωνία, όμως ο Κόρνταζ έκανε αυτό που οι Ιταλοί λένε miracolo, με εκπληκτική επέμβαση στη γωνία. Αυτή ήταν και η τελευταία ενέργεια του Πορτογάλου επιθετικού στο ματς καθώς στο επόμενο λεπτό πραγματοποίησε την επιστροφή του Χακάν Τσαλχάνογλου, παίρνοντας τη θέση του. Στο 64’ οι Rossoneri πήραν σκορ ασφαλείας με τον Ερναντέζ να δίνει σε κενό τέρμα στον Ζλάταν και εκείνος να γράφει το 2-0.

Η συνέχεια ήταν των Ρέμπιτς και Τσαλχάνογλου. Ο Τούρκος στο 69’ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κροάτης με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στη γωνία για το 3-0 και ένα λεπτό μετά, ο playmaker γύρισε με βολέ από δεξιά στο πέναλτι και ο Ρέμπιτς και αυτός με βολέ βρήκε ξανά δίχτυα σε βάρος μιας ομάδας που ήταν σαν να έχει σταματήσει να αμύνεται. Το 4-0 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε, αφού στο 74’ ο Ibra με κεφαλιά δεν κατάφερε να κάνει το χατ-τρικ, ενώ καλή κεφαλιά είχε και ο Μάντζουκιτς [μπήκε αλλαγή] στο 86’.