Η Μίλαν έφτασε μία “ανάσα” από το να… αυτοκτονήσει κόντρα στην Λάτσιο, καθώς είδε το 2-0 υπέρ της να γίνεται 2-2, όμως ο Τέο Ερνάντεζ της χάρισε το σπουδαίο τρίποντο στο 92′ (3-2).

Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι ήταν έτοιμη να παραχωρήσει την 4η ισοπαλία με σκορ 2-2 φέτος, όμως ο καλύτερος αριστερός μπακ στον κόσμο, με κεφαλιά στο 92’ διέλυσε τα όνειρα των Laziali για αποτέλεσμα στο San Siro αλλά και της Ιντερ για να πάρει την κορυφή για πρώτη φορά φέτος. Τεράστια νίκη για τους Rossoneri που είχαν τεράστιες απουσίες, όμως πήραν δεύτερο σερί πολύ σημαντικό τρίποντο και θα κάνουν γιορτές στην κορυφή.

Η Μίλαν μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και πριν συμπληρωθεί το 20λεπτο ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0. Στο 10’ ο Ρέμπιτς με κεφαλιά βρήκε δίχτυα μετά το κόρνερ του Τσαλχάνογλου και ο Τούρκος από δημιουργός έγινε σκόρερ επτά λεπτά αργότερα από τη βούλα του πέναλτι για μαρκάρισμα του Πάτρικ στον Κροάτη. Η Μίλαν ‘πετούσε’ και όλα έδειχναν καλά, όμως στο 26’ ο Καλούλου πάτησε τον Χοακίν Κορέα σε κόρνερ και το VAR δεν γινόταν να μην το δει. Ο Ντοναρούμα απέκρουσε την εκτέλεση του Ιμόμπιλε αλλά ο Λουίς Αλμπέρτο με κεφαλιά μείωσε (2-1).

Στην επανάληψη οι Rossoneri φάνηκε να μπαίνουν καλύτερα, όμως στο 59’ ο Καλούλου δεν κατάλαβε την πάσα του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, ο Ιμόμπιλε πέρασε και με το αριστερό στην κίνηση, βρήκε τη γωνία (2-2). Στο φινάλε, οι γηπεδούχοι είχαν δύο τρομερές ευκαιρίες με τον Ρέμπιτς από προσπάθειες του Ερναντέζ, ο οποίος σηκώθηκε στο φινάλε από το κόρνερ του Τσαλχάνογλου και νίκησε τον Ρέινα για το τελικό 3-2.

Στα ματς που έγιναν την ίδια ώρα, η Ρόμα επέστρεψε στις νίκες καθώς με γκολ των Βερετού, Τζέκο, Μαντσίνι, λύγισε την Κάλιαρι στο Olimpico (3-2), ενώ η Νάπολι, μία μέρα μετά τη νίκη στην έφεση για το ματς με την Γιουβέντους, δεν κατάφερε να κάνει το ίδιο στο γήπεδο. Οι Vesuviani, έπαιξαν με την… διαλυμμένη Τορίνο και χρειάστηκε να ισοφαρίσουν στο 92’ με τον Ινσίνιε για να πάρουν βαθμό (1-1). Αυτό που πήρε και η Αταλάντα δηλαδή, η οποία αν και προηγήθηκε με 0-2, παραχώρησε 2-2 εκτός έδρας στην Αταλάντα. Νίκη για την Σασουόλο, η οποία είχε σκόρερ τους Μπεράρντι-Καπούτο, πέρασε από την Σαμπντόρια (2-3) και παραμένει στα ψηλά.