Σε ρυθμούς… Άλκηστις Πρωτοψάλτη «χορεύουν» στο στρατόπεδο της Νάπολι, αφού οι παίκτες του Γκατούζο θα πάρουν τεράστιο «διπλό» με 0-1 στο Τζιουζέπε Μεάτσα κόντρα στην Μίλαν τον Πιόλι, η οποία πλέον ελπίζει να διατηρήσει την δεύτερη θέση, νιώθοντας την καυτή… ανάσα της Γιουβέντους που καραδοκεί στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Ο Πολιτάνο το κρίσιμο γκολ της αναμέτρησης. Στην 5η θέση ισόβαθμοι με την Ρόμα οι Ναπολιτάνοι, που διατηρούν τις ελπίδες τους ζωντανές για έξοδο στο Champions League.

Οι «ροσονέρι» υποδέχθηκαν στο Σαν Σίρο τους «παρτενοπέι» του Γκατούζο στο πλαίσιο της 27ης στροφής της Serie A.

Αμφότερες οι ομάδες αποσκοπούσαν στο τρίποντο, καθώς οι μεν Ναπολιτάνοι με νίκη θα έφταναν την Ρόμα στην 5η θέση της βαθμολογίας με 50 βαθμούς, ενώ οι δεύτεροι Μιλανέζοι, θα έπαιρναν μια διαφορά 4 βαθμών από την τρίτη Γιουβέντους, ενώ θα μείωναν και την διαφορά τους από την πρώτη Ίντερ στους 6 βαθμούς, η οποία «καλπάζει» στην κορυφή του Καμπιονάτο.

Οι μεγαλύτερες απώλειες ανήκουν στην ομάδα του Πιόλι, καθώς στο απουσιολόγιο του βρίσκονται οι Μπενασέρ, Καλάμπρια, Ιμπραΐμοβιτς, Μαλντίνι, Μάντζουκιτς και Ρομανιόλι. Από την άλλη, ο Γκατούζο δεν υπολόγιζε τους Ραχμάνι, Πετάνια, Μανωλά και Γκουλάμ.

Ο αγώνας

Η πρώτη μεγάλη φάση στην αναμέτρηση θα έρθει μέσω μιας εξαιρετικής πάσας στον χώρο του Ερναντέζ με στόχο τον Λεάο. Ο πιτσιρικάς θα πλασάρει τον Οσπίνα στο 4′, όμως ο γκολκίπερ της Νάπολι θα απομακρύνει και θα τραυματιστεί και στην συγκεκριμένη φάση.

Επτά λεπτά μετά, ακόμα μια φάση για τους «ροσονέρι» θα έρθει μέσω του Τσαλχάνογλου, ο οποίος παρόλο που βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση απέναντι στην εστία του Οσπίνα, θα πλασάρει εκτός με το καλό του πόδι, σημειώνοντας μια ακόμα τελική παρόλα αυτά.

Αρκετά νωχελική στο πρώτο δωδεκάλεπτο της αναμέτρησης η Νάπολι, η οποία γενικά την φετινή σεζόν δεν έχει πάρει επιθυμητά αποτελέσματα ουκ ολίγες φορές. Παρόλα αυτά, στο 14′ οι «γαλάζιοι» του Μιλάνο θα απειλήσουν εντός εστίας, αφού ο Ινσίνιε θα κάνει μια ωραία κίνηση από τα αριστερά, θα κάνει το σουτ με το δεξί, όμως ο Ντοναρούμα θα αποκρούσει σταθερά.

Και στο 16ο λεπτό, η Νάπολι ξαφνικά θα αγγίξει το 0-1, αφού ένα γέμισμα του Πολιτάνο από τα δεξιά θα βρει τον Ζιελίνσκι σε πολύ καλό σημείο εντός της περιοχής της Μίλαν. Εκείνος θα κάνει το σουτ στην κίνηση, με τον τερματοφύλακα των Μιλανέζων να αποκρούει εντυπωσιακά κρατώντας το 0-0!

Στο 25′ ο Πάσκουα, διαιτητής του αγώνα, θα δείξει την πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς στον Μαξίμοβιτς για ένα σκληρό του μαρκάρισμα στον Τονάλι.

Με την ώρα, η Νάπολι θα βρει χώρους και θα κρατήσει και την μπάλα για αρκετή ώρα στην κατοχή της, δίχως όμως να απειλεί την εστία του Ντοναρούμα. Οι παίκτες του Πιόλι, από την άλλη το τελευταίο δεκάλεπτο, προχωρούν σε αρκετά λάθη στην μεσαία γραμμή.

Στο 29′ θα έρθει ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία για τους «παρτενοπέι» να ανοίξουν το σκορ, αφού το πλασέ του Ζιελίνσκι σχεδόν από το σημείο του πέναλτι, θα περάσει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι των γηπεδούχων. Δημιουργός της συγκεκριμένης φάσης βέβαια είναι ο Μέρτενς, ο οποίος από αριστερά έκανε το γύρισμα για τον Πολωνό.

Στο 33ο λεπτό θα έρθει η απάντηση μετά από ώρα για την Μίλαν, αφού ο Λεάο θα κάνει ωραίο κοντρόλ λίγο έξω από την περιοχή του Οσπίνα, θα κάνει αμέσως το σουτ, όμως ο Κολομβιανός θα δείξει τα αντανακλαστικά του και θα «στοπάρει» την μπάλα με δεύτερη προσπάθεια!

Το επόμενο δωδεκάλεπτο θα κυλήσει με τις δύο ομάδες να ανταλλάζουν κατοχές, να κυκλοφορούν την μπάλα, όμως χωρίς να υπάρχουν ουσιαστικές φάσεις, με την μεν Νάπολι να πατάει αρκετές φορές στην περιοχή του Ντοναρούμα, όμως οι απειλές της να μην καταλήγουν στην εστία του Ιταλού. Η δε Μίλαν, εμφανώς λειψή, θα προσπαθεί είτε με τον Τσαλχάνογλου ως δημιουργό, είτε με τον Ερναντέζ και τα ανεβάσματα του από αριστερά, να απειλεί, όμως και εκείνη δίχως αποτελεσματικό τρόπο. Με αυτό τον τρόπο θα κλείσει και το πρώτο μισό του ντέρμπι της 27ης αγωνιστικής.

Παρόμοιο σκηνικό στο δεύτερο μισό – Ανέβασαν ρυθμό οι Μιλανέζοι, με αντεπιθέσεις η Νάπολι

Οι παίκτες του Πιόλι θα μπουν… φουριόζοι στο δεύτερο ημίχρονο, και για τα πρώτα 3 λεπτά θα κλείσουν τους Ναπολιτάνους στο δικό τους μισό.

Παρόλα αυτά, από κόντρα, οι «γαλάζιοι» θα κλέψουν, θα τρέξουν στην αντεπίθεση, ο Ζιελίνσκι θα κουβαλήσει την μπάλα και την κατάλληλη στιγμή θα μοιράσει δεξιά στον Πολιτάνο, ο οποίος με ένα όμορφο πλασέ θα στείλει την μπάλα χαμηλά στην δεξιά πλευρά των διχτυών του Ντοναρούμα! 1-0 μπροστά οι φιλοξενούμενοι στο 50′!

Ευκαιρία και για ένα δεύτερο γκολ για την Νάπολι στο 58ο λεπτό, αφού ένα σουτ-βολίδα του Φαμπιάν Ρουίζ δεν θα καταλήξει εντός της εστίας, αφού ο Ντοναρούμα θα δείξει για ακόμα μια φορά τις δεξιότητες του, απομακρύνοντας εντυπωσιακά την μπάλα!

Στο 60′, ο Πιόλι θα προχωρήσει σε τριπλή αλλαγή, περνώντας στο παιχνίδι τους Ρέμπιτς, Σαλεμάκερς και Ντίαθ, αντί των Κρούνιτς, Καστιγιέχο και Τσαλχάνογλου. Ένα λεπτό πριν, στην αναμέτρηση θα περάσει και ο Οσιμέν αντί του Μέρτενς για την Νάπολι.

Η Μίλαν θα ψάξει την ισοφάριση δύο φορές, την πρώτη μέσω του Λεάο ο οποίος θα αστοχήσει εξ επαφής, και την δεύτερη με τον Ρέμπιτς, που παρόλο ότι θα βρεθεί σε πολύ πλεονεκτική θέση, θα στείλει την μπάλα υπερβολικά άουτ στο 66′. Στο 67′ θα περάσει στον αγώνα και ο Μέιτε αντί του Κέσιε, ενώ στο 70′ ο Πάσκουα θα δείξει κίτρινη κάρτα και στον Ντι Λορέντζο. Από αυτό το φάουλ, ο Ρέμπιτς θα πάρει την κεφαλιά όμως ο Οσπίνα θα πει και πάλι ένα ακόμα ηχηρό «όχι»!

Στο 75′ για την Νάπολι, θα περάσει στον αγώνα ο Έλμας στην θέση του Ζιελίνσκι, ο οποίος είχε αρκετές φάσεις για να αυξήσει τα τέρματα της ομάδας του. Πέντε λεπτά μετά, οι Ντέμε και Πολιτάνο θα παραχωρήσουν την θέση τους στους Μπακαγιόκο και Ρούι. Για την Μίλαν, ο Λεάο θα δώσει την θέση του στον Χάουγκε.

Πολλές αλλαγές τα τελευταία λεπτά, με αμφότερους τους προπονητές να θέλουν να φρεσκάρουν τις ενδεκάδες τους, με τον αγωνιστικό ρυθμό να έχει πέσει, αλλά με την Μίλαν να βρίσκεται στο προσκήνιο και με την περισσότερη κατοχή της μπάλας.

Στο 87′ ο Ερναντέζ θα σταθεί τυχερός και θα δει μόνο την κίτρινη κάρτα από τον Πάσκουα, μετά από ένα… δολοφονικό τάκλιν του στον Οσιμέν.

Και στο 90+2′ ο Ρέμπιτς θα αντικρίσει την κόκκινη κάρτα από τον Ιταλό διαιτητή της αναμέτρησης, αφού ο Κροάτης θα τον… ντύσει με διάφορα «γαλλικά»!

Δύο λεπτά μετά, ο Οσιμέν θα χάσει τρομερή ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι, όμως το σουτ έξω από την περιοχή, θα «γλύψει» το αριστερό δοκάρι του Ντοναρούμα και θα καταλήξει άουτ!

Και με αυτή την φάση θα κλείσουν και τα έξτρα 5 λεπτά των καθυστερήσεων, με την ομάδα του Γκατούζο να πανηγυρίζει ένα άκρως σημαντικό τρίποντο, αφού συνεχίζει να διατηρεί ζωντανές τις όποιες ελπίδες έχει, για έξοδο στα «αστέρια» του Champions League την επόμενη σεζόν.

Μίλαν (Πιόλι): Ντονάρουμα, Νταλό, Γκάμπια, Τομόρι, Ερναντέζ, Τοναλί, Κέσιε (Μέιτε 67′), Καστιγιέχο (Σαλεμάκερς 60΄), Τσαλχάνογλου (Ντίαθ 60′), Κρούνιτς (Ρέμπιτς 60′), Λεάο (Χάουγκε 80′).

Νάπολι (Γκατούζο): Οσπίνα, Ντι Λορέντζο, Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Χυσάι, Ντέμε (Μπακαγιόκο 80′), Ρουίζ, Μέρτενς (Οσιμέν 59′), Ζιελίνσκι (Έλμας 75′), Πολιτάνο (Ρούι 80′), Ινσίνιε.