Βγαλμένη από τα όνειρα των οπαδών της, η Νάπολι έβγαλε στόφα… πρωταθλήτριας στο «Σαν Σίρο» και με το 2-1 επί της Μίλαν, έπιασε την Αταλάντα στην κορυφή της Serie A.

Τι κι αν είναι ακόμη μόλις στην 7η αγωνιστική; Η Νάπολι δείχνει πως διαθέτει όλα τα φόντα για να πρωταγωνιστήσει και να πάει να σηκώσει το «σκουντέτο». Το απέδειξε και μέσα στο «Σαν Σίρο», όπου επικράτησε 2-1 της πρωταθλήτριας Μίλαν και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, παρέα με την Αταλάντα!

Εξαιρετικός ρυθμός, ένταση και μονομαχίες συνέθεταν το σκηνικό του ντέρμπι στο «Σαν Σίρο», με τη Μίλαν να αγγίζει το προβάδισμα στο 13’ αλλά το δοκάρι στέρησε το γκολ στον Ζιρού, με τον Γάλλο να απειλεί εκ νέου στο 25’. Οι «ροσονέρι» ήταν ένα κλικ ανώτεροι σε ένα σχετικά ισορροπημένο παιχνίδι, με την πρώτη καλή στιγμή της Νάπολι να έρχεται στο 36’ με τον Πολιτάνο. Το 0-0 δεν άλλαξε ως το φινάλε του ημιχρόνου, με το δεύτερο ημίχρονο να είναι τελείως διαφορετικό!

Ο πιο φορμαρισμένος ποδοσφαιριστής αυτή τη στιγμή της Νάπολι, ο Κβίτσα Κβαρατσκέλια, ήταν αυτός που κέρδισε το πέναλτι στο 52’ από τον Κρούνιτς, με τον Πολιτάνο τρία λεπτά αργότερα να «τρυπάει» τον Μενιάν από την άσπρη βούλα για το προβάδισμα της Νάπολι. Ντίαθ και Μεσίας έδωσαν πνοή στη Μίλαν με το που μπήκαν στο παιχνίδι, με την ισοφάριση για τους «ροσονέρι» να έρχεται στο 69ο λεπτό. Ωραία ομαδική προσπάθεια και ασίστ του Ερναντές στον Ζιρού, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε από κοντά να γράψει το 1-1 και να βάλει… φωτιά στις κερκίδες.

Το ματς κρεμόταν σε μια κλωστή, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω και το γκολ φαινόταν πως θα έρθει, εύκολα ή δύσκολα, από κάποια μεριά. Τελικά, στο 79ο λεπτό ο Μάριο Ρουί έκανε τη γλυκιά σέντρα και ο Σιμεόνε με ωραία κεφαλιά εκτέλεσε τον Μενιάν για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στους «παρτενοπέι», παγώνοντας το «Σαν Σίρο». Η Μίλαν βγήκε μαζικά μπροστά, ψάχτηκε για την ισοφάριση αλλά ο Καλουλού έχασε το άχαστο στο 87’ και δεν κατάφερε να χαρίσει τον βαθμό στους γηπεδούχους που έμειναν στους 14 βαθμούς.