Η Μίλαν, έστω και δύσκολα, κέρδισε την Ουντινέζε με 4-2 και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις τις στην Serie A.

Αν και βρέθηκε να χάνει με το «καλημέρα» στο ματς, η πρωταθλήτρια Ιταλίας βρήκε τον τρόπο να ξεκινήσει με το δεξί την υπεράσπιση του τίτλου της. Πρωταγωνιστής για την Μίλαν με δύο γκολ ήταν ο Ρέμπιτς, ντεμπούτο έκαναν τα μεταγραφικά αποκτήματα Οριγκί, Ντε Κετελάρε.

Στο 2’ άνοιξε το σκορ η Ουντινέζε με κεφαλιά του Μπεκάο έπειτα από κόρνερ του Ντεουλοφέου για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 11’. Μετά το σουτ του Ντίαθ και την επέμβαση του Σιλβέστρι ο Σοπί έκανε πέναλτι στον Καλάμπρια και ο Τεό Ερναντέζ το 1-1 από τη βούλα. Στο 15’ ο Καλάμπρι αυτή τη φορά έβγαλε σέντρα και ο Ρέμπιτς πλάσαρε στην κίνηση για το 2-1, όμως αυτό δεν ήταν το σκορ για το πρώτο μέρος αφού στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μαζίνα με κεφαλιά-ψαράκι έφερε και πάλι το ματς στην ισοπαλία (2-2).

Στην επανάληψη ήταν η Μίλαν εκείνη που σκόραρε νωρίς και δεν άφησε την κατάσταση να ξεφύγει από τα χέρια της. Στο 46’, μετά τη σέντρα του Ερναντέζ οι Μαζίνα και Πέρες έκαναν τρελή γκάφα και ο Ντίαθ ήταν στο σωστό σημείο για να τσιμπήσει την μπάλα πάνω από τον Σιλβέστρι (3-2). Στο 68’ ο Ισπανός έγινε δημιουργός από σκόρερ καθώς βρήκε τον Ρέμπιτς και εκείνος με ωραίο αριστερό το παραθυράκι. Στο φινάλε οι 7 φορές πρωταθλητές Ευρώπης είχαν φάσεις, όμως το 4-2 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.