Η Μίλαν επέβαλε την ανωτερότητα της κόντρα στη Ρόμα και επικράτησε εύκολα με 3-1, έχοντας ένα χαμένο πέναλτι και δύο δοκάρια.

Ήταν δίκαιο, έγινε πράξη… Η ανώτερη Μίλαν νίκησε εντός έδρας με 3-1 την Ρόμα έχοντας δύο δοκάρια και χαμένο πέναλτι στο ματς.

Ανώτερη στο πρώτο μισάωρο η Μίλαν, προηγήθηκε δικαίως με 2-0 της Ρόμα. Οι «ροσονέρι» προηγήθηκαν στο 8′ με πέναλτι του Ζιρού. Φάση που ελέγχθηκε από τον VAR για να διαπιστωθεί η παράβαση με το χέρι του Έιμπραχαμ που είδε και την κίτρινη κάρτα. Οι Μιλανέζοι συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έφθασαν στο 2-0 με τον Μεσίας που πήρε το «ριμπάουντ» από το σουτ στο δοκάρι του Ζιρού.

Στο 24′ η Ρόμα προσπάθησε να απαντήσει με τον Μενιάν να διώχνει το σουτ του Τζανιόλο με το 2-0 να παραμένει. Στο 40′ οι ίδιοι πρωταγωνιστές με το σκορ να μην αλλάζει εκ νέου με τη Ρόμα να φθάνει, τελικά, στο γκολ δευτερόλεπτα αργότερα με τον Έιμπραχαμ. Ο Άγγλος έκανε την προβολή στο σουτ του Πελεγκρίνι και έγραψε το 2-1.

Η Μίλαν βγήκε με διάθεση στο β’ ημίχρονο, έψαξε το 3ο γκολ και το άγγιξε στο 51′ με σουτ του Ντιάθ να σταματά στο δοκάρι.

Στο 59′ η Μίλαν απάντησε με τον Μενιάν να λέει «όχι» στον Μκιταριάν με το 2-1 να παραμένει και το ματς. Η Ρόμα ήθελε, αλλά δεν μπορούσε να αντιδράσει με την αποστολή της να γίνεται ακόμη πιο δύσκολη στο 73′ μετά την αποβολή του Κάρσντορπ με 2η κίτρινη κάρτα.

Την ίδια στιγμή, όμως, τα δοκάρια σταματούσαν τη Μίλαν με τον Φλορέντσι να έχει ακόμη ένα για τους «ροσονέρι» σε φάουλ στο 75′. Στο 82′, όμως ο Λεάο έριξε τους τίτλους τέλους στο ματς. Μόλις 18 λεπτά μετά την είσοδο του στο ματς αντί του Σαλεμάκερς έκανε το 3-1 και «καθάρισε» το ματς για τους οικοδεσπότες.

Η Μίλαν, όμως, δεν κατέβασε το πόδι από το γκάζι… Συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στα χασομέρια είδε τον Ζλάταν Ιμπραϊμοβιτς να χάνει πέναλτι και ενώ νωρίτερα οι «τζιαλορόσι» είχαν μείνει με 9 παίκτες, καθώς στη φάση που καταλογίστηκε η «εσχάτη των ποινών» είχε αποβληθεί ο Μαντσίνι.