Με δύο γκολ από το 20λεπτο η Μίλαν – των πολλών αλλαγών – νίκησε 2-0 την Σαλερνιτάνα και με αγώνα περισσότερο πέρασε πάνω από την Νάπολι.

Ήταν το πιο εύκολο ματς που έχει δώσει φέτος σε όλες τις διοργανώσεις η ομάδα του Στέφανο Πιόλι. Ο allenatore ξεκούρασε κάμποσους παίκτες και αφού το καθαρό προβάδισμα ήρθε από νωρίς, έδωσε ανάσες σε ακόμα περισσότερους, αφού ακουλουθεί ο «τελικός» για την πρόκριση στους «16» του Champions League με την Λίβερπουλ στο San Siro. Οι Rossoneri στήριξαν τον Δανό σέντερ-μπακ, Σιμόν Κίερ, που χάνει τη σεζόν με τραυματισμό και με δύο γκολ από το πρώτο μέρος ξεπέρασαν το εμπόδιο της νεοφώτιστης και τελευταίας στη βαθμολογία, Σαλερνιτάνα. Ετσι, έχοντας αγώνα παραπάνω, πήγαν στο +2 από την 2η, Νάπολι, όπως και στο +4 από την 3η, Ίντερ.

Στο 7’ ο Ραφαέλ Λεάο πέρασε δύο από αριστερά και γύρισε και ο Κεσί έστειλε με σουτ την μπάλα στη γωνία και στο 18’ ο Αλέξις Σαλεμάκερς με ωραίο αριστερό βρήκε την απέναντι γωνία για το 2-0. Η Μίλαν ήταν πλέον το αφεντικό, όμως αυτό δεν έμελλε να το εκμεταλλευτεί ο Πιέτρο Πελέγκρι, που πήρε φανέλα βασικού για πρώτη φορά αλλά έπαιξε για 15 λεπτά εξαιτίας μυικού τραυματισμού. Ο Σαλεμάκερς, που έγιε ο 14ος διαφορετικός σκόρερ της Μίλαν στην Serie A, είχε καλή στιγμή στο 42’ αλλά ο Μπέλετς απέκρουσε.

Στο ημίχρονο ο Πιόλι έβγαλε τον Λεάο για να έχει γκάζι κόντρα στην Λίβερπουλ και οι Rossoneri έριξαν εντελώς ταχύτητα. Οι μοναδικές ευκαιρίες ήρθαν μετά το 70’, καθώς ο Μπέλετς απέκρουσε το curler του Μεσίας και έβαλε stop στον Μπραΐμ Ντίαθ, ο οποίος είχε νέα μεγάλη ευκαιρία λεπτά αργότερα αλλά δεν βρήκε στόχο για να παραμείνει το 2-0 μέχρι το φινάλε.