Η Σπέτσια πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη επί της Μίλαν με 2-1, χάρις σε γκολ του Γκιάσι στην τελευταία φάση του αγώνα. “Φωνάζουν” για ακυρωθέν γκολ λίγο πριν οι Μιλανέζοι.

Μαντάρα τα έκανε ο διαιτητής του Μίλαν – Σπέτσια, με τους «ροσονέρι» να έχουν πολλά παράπονα από αυτόν. Συγκεκριμένα, ενώ το ματς ήταν στο 1-1 στις καθυστερήσεις, ο Μεσίας βρήκε δίχτυα, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε ποτέ, καθώς ο διαιτητής σφύριξε για φάουλ ελάχιστα νωρίτερα, ζητώντας συγνώμη από τους παίκτες για την απόφασή του να μην αφήσει το πλεονέκτημα. Έτσι, λίγα λεπτά μετά η Σπέτσια βρήκε την ευκαιρία και «χτύπησε», με τον Εμμάνουελ Γκιάσι να σκοράρει και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του στην τελευταία φάση της αναμέτρησης.

Όσον αφορά το υπόλοιπο ματς, η ομάδα του Στέφανο Πιόλι ήταν καλύτερη από τα πρώτα λεπτά και έφτασε αρκετές φορές κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Αρχικά, ο Λεάο σούταρε έπειτα από πολύ όμορφη ατομική ενέργεια (15΄), με τον Πρόβεντελ να πραγματοποιεί μία δύσκολη επέμβαση με τα πόδια, ενώ με τον ίδιο τρόπο έσωσε ξανά την ομάδα του από σουτ του Ιμπραΐμοβιτς. Η Σπέτσια βρήκε απάντηση στις ευκαιρίες στο 30ο λεπτό, ωστόσο ο Μενιάν ήταν σε ετοιμότητα και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Λίγο πριν τελειώσει το 1ο ημίχρονο οι «ροσονέρι» κέρδισαν πέναλτι, χωρίς να καταφέρουν να το αξιοποιήσουν όμως, με τον Τεό Ερναντές να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να στέλνει τη μπάλα άουτ. Τελικά, η Μίλαν βρήκε το τέρμα που έψαχνε στις καθυστερήσεις (45+1′), με τον Λεάο να «κρεμάει» υπέροχα τον Πρόβεντελ για το 1-0, έπειτα από λάθος διώξιμο του Δημήτρη Νικολάου.

Στο 2ο ημίχρονο η Μίλαν είχε ευκαιρίες για να κάνει το 2-0, με τους Σαλεμάκερς και Ιμπραΐμοβιτς, χωρίς όμως να τα καταφέρει, με την ομάδα του Τιάγκο Μότα να το εκμεταλλεύεται αυτό. Συγκεκριμένα, ο Κέβιν Αγκουντέλο έφερε το ματς στα ίσα στο 64ο λεπτό, κάνοντας το 1-1, ενώ στην τελευταία φάση της αναμέτρησης ο Γκιάσι νίκησε τον Μενιάν για το 2-1, δίνοντας έτσι το τρίποντο στην ομάδα του, που ξέφυγε από τις θέσεις που οδηγούν στη Serie B.

Την ίδια ώρα, η Νάπολι επικράτησε της Μπολόνια με σκορ 2-0, παραμένοντας στην 3η θέση της Serie A, 4 βαθμούς μακριά από την κορυφή. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι είχε σε εντυπωσιακή βραδιά τον Ίρβινγκ Λοζάνο, ο οποίος βρήκε δίχτυα δύο φορές. Συγκεκριμένα, ο Μεξικάνος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 20ο λεπτό, έπειτα από ασίστ του Ελμάς, ενώ με την αρχή του 2ου ημιχρόνου (47′) ο 26χρονος «χτύπησε» για δεύτερη φορά, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.