Η Νάπολι γύρισε από την κόλαση στον παράδεισο της ολικής ανατροπής, γυρίζοντας το ματς ενώ βρέθηκε να χάνει δύο φορές στην έδρα της Σασουόλο, όμως ο Κώστας Μανωλάς με ένα πέναλτι στο 93’ στέρησε από την ομάδα του μια σπουδαία νίκη.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο βρέθηκε στιγμές μακριά από ένα μεγάλο διπλό στην έδρα μιας εξαιρετικής ομάδας, όμως ο Ελληνας σέντερ-μπακ ήταν ο μοιραίος στις καθυστερήσεις στερώντας από την ομάδα του δύο πολύτιμους βαθμούς στη σκληρή μάχη που δίνει για την έξοδο στο Champions League.

Στο 34’ ο Μπεράρντι εκτέλεσε το φάουλ και ο Μαξίμοβιτς έβαλε αυτογκόλ, όμως το 1-0 έμεινε για μόλις 4 λεπτά, όταν δηλαδή ο Ντέμε έδωσε στον Ζιενλίνσκι και εκείνος με σουτ ισοφάρισε (1-1). Στο 45’ ο Χισάι ανέτρεψε τον Καπούτο και ο Μπεράρντι έκανε το 2-1 από τα 11 βήματα και στο 68’ ο ίδιος είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 76’ ο Ντι Λορέντζο σε κενό τέρμα απο γύρισμα του Ινσίνιε έκανε το 2-2 και στο 90’ ο ιδιος πήρε πέναλτι από το οποίο ο Ινσίνιε έγραψε το 2-3. Δυστυχώς για τους Partenopei, αυτό δεν έμεινε μέχρι το φινάλε καθώς ο Μανωλάς έριξε στην περιοχή τον Χαρασλίν και ο Καπούτο διαμόρφωσε το τελικό 3-3.