H Μπολόνια με μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο 10λεπτο, πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στη Σασουόλο με 4-2.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 13ο λεπτό με τον Τόρστβεντ, όμως ο Τζόσουα Ζίρκζεϊ έφερε το ματς στα ίσα με γκολ στο 23ο λεπτό, με την Σασουόλο να παίρνει και πάλι το προβάδισμα με τον Βολπάτο στο 34′.

Το 1-2 ήταν το σκορ του ημιχρόνου, με την Μπολόνια να έχει πολύ δύσκολο έργο στο δεύτερο ημίχρονο, όμως ένα τρομερό 15λεπτο στο φινάλε έφερε την ανατροπή για τους «ροσομπλου».

Ο Τζοβάνι Φαμπιάν στο 73′ ισοφάρισε σε 2-2, ενώ ο Μπάμπης Λυκογιάννης μπήκε ως αλλαγή στο 82΄ και έδωσε πνοή στους γηπεδούχους, αφού αμέσως μετά πέτυχαν τα δύο γκολ της νίκης: Φέργκιουσον στο 83΄ και Σαλεμάκερς στο 87΄ χάρισαν τους τρεις βαθμούς στη Μπολόνια που «εκτοξεύτηκε» στην τέταρτη θέση της κατάταξης.