Η Μπολόνια επικράτησε 2-1 της Σπέτσια με ανατροπή και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού, με την Σπέτσια να μένει μόλις στο +4 από αυτή.

Τραβάει την Μπολόνια προς την παραμονή ο Μάρκο Αρναούτοβιτς! Ο Ελβετός στράικερ πέτυχε «ντοπιέτα» και η ομάδα του Σίνισα Μιχαΐλοβιτς έφερε… τούμπα τη Σπέτσια, παίρνοντας νίκη παραμονής.

Έφτασε τα οκτώ γκολ ο Αρναούτοβιτς στο πρωτάθλημα που σχεδόν όποτε σκοράρει η Μπολόνια πανηγυρίζει, αφού το ρεκόρ των «ροσομπλού» φέτος στα ματς που έχει σκοράρει είναι 5-1-1. Στους 31 βαθμούς πλέον η Μπολόνια, με την Σπέτσια να μένει στους 26 και στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γρήγορο προβάδισμα, αφού στο 11ο λεπτό ο Ρέτσα έκανε καλοζυγισμένη σέντρα και ο Μανάι με καρφωτή κεφαλιά νίκησε τον Σκορούσπκι για το 1-0. Παρόλα αυτά, ο Μπάροου σέρβιρε την ισοφάριση στον Αρναούτοβιτς στο 40ο λεπτό, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το ματς είχε εξαιρετικό ρυθμό, η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με την Μπολόνια να χτυπάει καλά λίγο πριν το φινάλε και να παίρνει το τρίποντο. Ο Αρναούτοβιτς ήταν ξανά αυτός που πέτυχε το γκολ, αυτή τη φορά από ασίστ του Σανσόνε για να διαμορφώσει στο 84ο λεπτό το 2-1 υπέρ των «ροσομπλού», με τον Ελβετό φορ να αποδεικνύεται δήμιος των φιλοξενούμενων αφού με δικό του γκολ η Μπολόνια είχε πάρει και το ματς του πρώτου γύρου (0-1).