Η Θεά του Μπέργκαμο πήρε μία σπουδαία νίκη μέσα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» κόντρα στην Νάπολι (2-3) και…πάει για πρωτάθλημα!

Η ομαδάρα του Τζαν Πιέρο Γκασπερίνι έκανε μεγάλη εμφάνιση και φώναξε μέσα στο «Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα» πως πρέπει να συγκαταλέγεται στις διεκδικήτριες του Σκουντέτο, μετά και το 3-2 επί της Νάπολι.

Οι «μπεργκαμάσκι» έκαναν ανατροπή στην ανατροπή και ακολουθούν το τρενάκι του τίτλου, με τη Μίλαν να είναι πλέον στην κορυφή με 38 βαθμούς, η Ίντερ έχει έναν λιγότερο, η Νάπολι δύο και η Αταλάντα, που έφτασε τις 5 διαδοχικές νίκες, βρίσκεται πλέον στο -4!

Εκρηκτικό ξεκίνημα από την Αταλάντα στο παιχνίδι, με τον Μαλινόφσκι να σκοράρει με τρομερό πλασέ στην κίνηση από σπάσιμο του Ζαπάτα για το 1-0 στο 7ο λεπτό. Το γρήγορο προβάδισμα έδωσε φοβερό ρυθμό στο παιχνίδι, με τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να είναι καλύτεροι και να απειλούν αλλά να τα χαλάνε στην τελική προσπάθεια, με την Νάπολι να χτυπάει λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Ήταν το 40ο λεπτό όταν ο Μέρτενς γύρισε στον Ζιελίνσκι μέσα στην περιοχή, με το πρώτο σουτ του Πολωνού να σταματάει στον Παλομίνο αλλά να του επιστρέφεται και με δεύτερο σουτ να ισοφαρίζει σε 1-1.

Με γκολ ξεκίνησε και το δεύτερο μέρος, αφού η Νάπολι εκμεταλλεύτηκε για ακόμη μια φορά το γεγονός πως η άμυνα της Αταλάντα έπαιζε ψηλά στο γήπεδο με τον Μαλκουί να βγάζει σε θέση τετ-α-τετ τον Μέρτενς, ο οποίος στο 47’ με άψογο πλασέ έφερε… τούμπα το σκορ.

Ο Γκασπερίνι έριξε στο ματς Τζαπακόστα και Ίλιτσιτς, οι «μπεργκαμάσκι» έγιναν πιο επικίνδυνοι και ισοφάρισαν με σουτάρα του Ντεμιράλ από διαγώνιο θέση μέσα από την περιοχή στο 66’. Και πέντε λεπτά αργότερα, ο Φρόιλερ με ωραίο πλασέ στην κίνηση από γύρισμα του Ίλιτσιτς, νίκησε τον Οσπίνα για την ανατροπή στην ανατροπή (2-3). Τα εναπομείναντα λεπτά είχαν ευκαιρίες εκατέρωθεν, με τη μεγαλύτερη να χάνεται στο φινάλε από τους γηπεδούχους, αφού στο 90’+2’ οι Ελμάς και Πετάνια να μην σκοράρουν με τις δύο προσπάθειές τους μέσα από την περιοχή.