Το όνειρο της Αταλάντα έλαβε τέλος. Βρήκε μπροστά της μία νευριασμένη Νάπολι, που την διέλυσε με 4-1 και την προσγείωσε απότομα.

Λίγες μέρες μετά την απόφαση για ήττα στα χαρτιά από την Γιουβέντους και την αφαίρεση του ενός βαθμού, οι παίκτες του Τζενάρο Γκατούζο έβγαλαν απίστευτη αντίδραση στο γήπεδο. Οι Partenopei είδαν ό,τι κάνουν να γίνεται γκολ στα πρώτα 45’ κόντρα σε μια ομάδα που δεν καταλαβαίνει από έδρες και αντίπαλες φανέλες, όμως λύγισε στον Νότο. Αν και έκανε το 3×3 στα ματς που έπαιξε, η Νάπολι έχει πλέον 8 βαθμούς έπειτα από 4 αγωνιστικές, μένοντας πίσω από τους Μπεργκαμάσκι στον πίνακα.

Στο 23’ ξεκίνησε το party για τους γηπεδούχους, όταν έπειτα από γύρισμα από τα δεξιά η μπάλα πέρασε στο δεύτερο δοκάρι και ο Λοσάνο την έσπρωξε στην κενή εστία. Ο Μεξικάνος εξτρέμ, που αντικατέστησε τον Ινσίνιε στο αρχικό σχήμα, τέσσερα λεπτά αργότερα με τεχνικό σουτ στην απέναντι γωνία έγραψε το 2-0 και στο 30’ ο Πολιτάνο με τρομερό αριστερό εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα όσο πιο… γωνία γινόταν (3-0). Στο 43’ ήταν η ώρα της μεγάλης επένδυσης της Νάπολι, του Βίκτορ Οσιμέν, να σκοράρει, με τον Νιγηριανό επιθετικό να βρίσκει και αυτός δίχτυα με σουτ έξω από το κουτί (4-0). Στην επανάληψη με τελείωμα από κοντά στο 69’ ο Λάμερς πέτυχε το γκολ της τιμής για την Αταλάντα για να διαμορφωθεί το τελικό 4-1.