Η Ίντερ προδόθηκε από ένα φτηνό λάθος και χάρισε ουσιαστικά το προβάδισμα στην Νάπολι, βρήκε την ισοφάριση αλλά μέχρι εκεί, με το 1-1 να βάζει τέλος στο εντυπωσιακό σερί της έντεκα νικών.

Η Ιντερ είχε 11 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα και το σερί της έλαβε τέλος κόντρα στην ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο, η οποία δίνει μάχη για το Champions League. Οι Nerazzurri, που είχαν δύο δοκάρια με τον Λουκάκου, πήγαν στο +9 από τη 2η Μίλαν, ενώ οι Partenopei, μείωσαν μεν κατά έναν βαθμό από την Γιουβέντους, όμως παραμένουν στο -2 από την 4άδα.

Στο 29’ οι φιλοξενούμενοι είχαν το πρώτο δοκάρι με προβολή του Λουκάκου σε σουτ του Μπρόζοβιτς και στο 36’ βρέθηκαν να χάνουν όταν έπειτα από σέντρα του Ινσίνιε ο Χαντάνοβιτς στην προσπάθειά του να μπλοκάρει ‘καπάκωσε’ την μπάλα στα πόδια του Ντε Φράι, ο οποίος χρεώθηκε αυτογκόλ (1-0). Η Ιντερ μετέφερε πίεση άμεσα στα αντίπαλα καρέ, όμως δύο λεπτά μετά ο Λουκάκου ήταν και πάλι άτυχος καθώς η επαφή του κατέληξε ξανά στο σίδερο.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης ο Ερικσεν με τρομερό αριστερό σουτ βρήκε τη γωνία του Μέρετ και στη συνέχεια το ματς έγινε πολύ κλειστό. Η Νάπολι κατάφερε να μην δεχθεί πολλές φάσεις από την Ιντερ και μάλιστα ήταν εκείνη που χωρίς να κυριαρχεί, είχε τις καλύτερες στιγμές, όμως στο 64’ ο Φαμπιάν Ρουίθ δεν μπόρεσε από κοντά και στο 80’ ο Πολιτάνο με σουτ μέσα από την περιοχή βρήκε τη συμβολή των δοκαριών.