Η Νάπολι έκανε ότι ήθελε την άμυνα της Λάτσιο, επικράτησαν με 5-2 και επανήλθαν στην διεκδίκηση μίας θέσης στην τετράδα.

Η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο κάνει εκπληκτικό φινάλε στη σεζόν χτυπά το Champions League στα ίσα. Οι Partenopei διέλυσαν 5-2 την Λάτσιο στο Diego Maradona και 6 αγωνιστικές πριν το τέλος μείωσαν στο -2 από την 4άδα αλλά πλέον έχουν 3 ομάδες σε απόσταση βολής [Μίλαν, Αταλάντα, Γιουβέντους].

Στο 7’ σε μια απίστευτη φάση. Ο Λάτσαρι έφυγε στην κόντρα για την Λάτσιο και πίστεψε ότι πήρε κόκκινη και πέναλτι αλλά το VAR έδειξε ότι στο ξεκίνημα της φάσης ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς είχε κάνει ένα τέτοιο στον Μανωλά. Από τα 11 βήματα ο Ινσίνιε νίκησε τον Ρέινα και για το 1-0 και στο 12’ ο Πολιτάνο χόρεψε και με το αριστερό έκανε δύο τα τέρματα των γηπεδούχων. Στην επανάληψη και το 53’ ο Ινσίνιε έβαλε το γκολ της βραδιάς με ντρίμπλα και ψηλοκρεμαστό σουτ πάνω από τον Ρέινα, ενώ 12 λεπτά αργότερα o Μέρτενς εκτέλεσε έπειτα από πάσα του Ζιελίνκσι.

Η Λάτσιο, που δεν είχε στον πάγκο τον προπονητή, Σιμόνε Ιντσάγκι, αντέδρασε κάπως προς το τέλος. Στο 70’ ο Ιμόμπιλε αξιοποίησε σε με εξαιρετικό πλάσε την ασίστ του Αντρέας Περέιρα μείωσε σε 4-1 και στο 74’ ο Μίλινκοβιτς-Σάβιτς ακόμα περισσότερο με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Το τελικό 5-2 διαμόρφωσε από κοντά ο Βίκτορ Οσιμέν.