Η Μπολόνια προσπάθησε όμως η Νάπολι «πετάει» και μετά το 3-2 στο Diego Maradona πέτυχε την 6η σερί νίκη και για ακόμα μια αγωνιστική παρέμεινε στο Νο1 της Serie A.

Ολη η Ιταλία περιμένει πότε θα έχει απώλεια η Νάπολι, όμως η απώλεια δεν έρχεται. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι νίκησε και την Μπολόνια εντός έδρας και πέρασε και πάλι πάνω από την Αταλάντα, η οποία το Σάββατο (15/10) είχε νικήσει την Σασουόλο.

Στο 25’ ο Μάριο Ρούι είχε δοκάρι για τους Partenopei, όμως στο 41’ η Μπολόνια είχε γκολ με τον Ζίρκζε να αξιοποιεί την πάσα του Ροδρίγες. Παρά το γεγονός ότι αυτό ήρθε αργά, η Νάπολι ισοφάρισε πριν το ημίχρονο με τον Ζουάν Ζεσούς στο 45’ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά μετά από blackout στην άμυνα (1-1). Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Σπαλέτι έριξε στο ματς Οσιμέν και Λοσάνο και δικαιώθηκε. Ο Μεξικάνος έκανε το 2-1 στο 49’ μετά το σουτ του Κβαρατσκέλια και παρότι οι Rossoblu ισοφάρισαν δύο λεπτά μετά με τον Μούσα Μπάροου (2-2), ο Νιγηριανός πέτυχε στο 69’ το νικητήριο γκολ έπειτα από ασίστ του Κβαρατσκέλια διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.