Η Σασουόλο κατάφερε να κρατήσει το μηδέν στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στη Νάπολι, βρήκε δύο γκολ στο δεύτερο και ανέβηκε στην 2η θέση (2-0). Σπουδαία νίκη και της Ρόμα κόντρα στην Φιορεντίνα (2-0).

Αν και δεν είχαν διαθέσιμους τους τρεις καλύτερους παίκτες τους, οι Neroverdi έφυγαν με νίκη από την έδρα της Νάπολι, η οποία μέχρι στιγμής είχε 4 νίκες σε 4 ματς. Για πρώτη φορά στην ιστορία του, το club από την Εμίλια-Ρομάνια έχει μαζέψει 14 βαθμούς έπειτα από 7 αγωνιστικές. Επεσε εκτός 4άδας η ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο.

Ολα τα λεφτά ήταν η επανάληψη. Στο 59’ έπειτα από χρήση VAR η Σασουόλο πήρε πέναλτι για την επαφή του Ντι Λορέντζο με τον Ρασπαντόρι και ο εκπληκτικός σε όλο το ματς, Λοκατέλι, έκανε το 0-1 από τη βούλα. Η Νάπολι είχε φάση με τον Μέρτενς, ακυρωμένο γκολ του Μανωλά και διαμαρτυρίες για πέναλτι πάνω στον Οσιμέν προς το τέλος. Στο 96’ ο Μαξιμιλιάν Λόπες πήρε στα αριστερά και πέρασε όποιον βρήκε πριν εκτελέσει για το τελικό 0-2.

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Ρόμα ήταν καλύτερη από την αρχή μέχρι το τέλος κόντρα στην Φιορεντίνα και τη νίκησε 2-0 στο Olimpico. Η ομάδα του Πάουλο Φονσέκα άνοιξε το σκορ στο 12′ με τον Σπινατσόλα, ο οποίος πήρε από το βολέ του Μιράντε, μπήκε στην περιοχή, απέφυγε έναν και πλάσαρε τον Ντραγκόφσκι. Η Φιορεντίνα δεν μπρορούσε να αντιδράσει και στο 70′ ο Πέδρο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από ασίστ του Μχιταριάν, για το τελικό 2-0. Η Ρόμα έπιασε την Ιντερ στους 11 βαθμούς και είναι στο -1 από την 4άδα.