Τι κι αν προηγήθηκε με το… καλησπέρα; Η τρομερή (και πρωτοπόρος, για την ώρα) Ουντινέζε διέλυσε με 3-1 την Ίντερ που γνώρισε την 3η της ήττα σε 7 αγωνιστικές κι έχει πασιφανώς θεματάκια να λύσει.

Από χαστούκι σε χαστούκι θα… πετάνε οι Νερατζούρι: η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι μετά τις ήττες από Λάτσιο και Μίλαν αποφάσισε να τριτώσει το κακό, καθώς η εκπληκτική Ουντινέζε την φιλοδώρησε με μία ξεγυρισμένη τριάρα και την άφησε να «κατρακυλά» στον βαθμολογικό πίνακα.

Κι όμως, τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους σήμερα ξεκίνησαν κάτι παραπάνω από ιδεατά: μόλις στο 5ο λεπτό ο Νικολό Μπαρέλα με μια εκπληκτική εκτέλεση φάουλ «έγραψε» το 0-1, δημιουργώντας την (ψευδ)αίσθηση πως κάτι καλό μπορεί να γίνει σήμερα.

Αμ δε: στο 22′ ο Σκρίνιαρ με αυτογκόλ έκανε, άθελά του, το 1-1, με την Ίντερ να βλέπει τον Ντεουλοφέου να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι και να ελπίζει τουλάχιστον στην ισοπαλία

Αντ’ αυτής, ωστόσο, ο Μπιγιόλ με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 84΄ έκανε το 2-1, με τον Αρσλάν στις καθυστερήσεις να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το τελικό 3-1.

Μ’ αυτή τη νίκη η ομάδα του Σοτίλ πήγε στους 17 βαθμούς και περιμένει τ’ αποτελέσματα των Νάπολι, Αταλάντα και Μίλαν για να δει αν θα παραμείνει στην κορυφή, την στιγμή που ο Ιντζάγκι βρίσκεται πια σε δυσχερέστατη θέση: την 7η της βαθμολογίας, που σημαίνει πως και η δικιά του η καρέκλα σα ν’ αρχίζει να τρίζει…