Η Ουντινέζε που βρίσκεται στη μέση της βαθμολογίας, υποδέχτηκε την Λάτσιο που παλεύει για την έξοδο στο Champions League, σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι με τις δύο ομάδες να θέλουν μόνο τη νίκη.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με την πολύ καλή κεφαλιά του Λασάνια στο 13ο λεπτό. Ωστόσο σε διάστημα 10 λεπτών οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γκολ και γύρισαν το παιχνίδι. Αρχικά στο 27΄με κοντινή προσπάθεια του Ιμόμπιλε και εν συνεχεία στο 37΄με ωραία ατομική προσπάθεια του Λουίς Αλμέρτο στο 37΄.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε πολλές φάσεις, με μοναδική μεγάλη στιγμή, το σουτ του Μάρουσιτς για τη Λάτσιο που έβγαλε δύσκολα ο Μπιζάρι. Το 1-2 έμεινε μέχρι το τέλος με την Λάτσιο να παίρνει μία υπερπολύτιμη νίκη!