Με τον Ρονάλντο να βρίσκει τον δρόμο προς τα δίχτυα για ακόμη μια φορά, η Γιουβέντους απέφυγε το… στραπάτσο στις καθυστερήσεις και ξεπέρασε το εμπόδιο της Μπολόνια στο Τορίνο (2-1) παραμένοντας στην κορυφή της Serie A.

Ο Πορτογάλος σταρ βραβεύτηκε για τα 700 γκολ καριέρας από τον πρόεδρο, Αντρέα Ανιέλι, πριν την έναρξη του ματς, στο οποίο βρισκόταν κανονικά στον πάγκο για την Μπολόνια ο Σίνισα Μιχαΐλοβιτς, που πριν μερικές μέρες ολοκλήρωσε τον δεύτερο κύκλο με τις χημειοθεραπείες. Παρά την παρουσία του Σέρβου, οι Rossoblu δεν κατάφεραν να αλλάξουν την τραγική σε βάρος τους προϊστορία και έμειναν με μία νίκη σε 32 αγώνες στην Serie A σε βάρος της Γιουβέντους τον αιώνα που διανύουμε (23 ήττες, 8 ισοπαλίες). Στο +4 από τη 2η, Ιντερ, με αγώνα περισσότερο πήγε η ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι.

Ο Κριστιάνο είχε σκοράρει σε όλα τα εντός έδρας ματς φέτος σε όλες τις διοργανώσεις και συνέχισε την παράδοση καθώς στο 19′ με πανίσχυρο σουτ στην κλειστή γωνία έκανε το 1-0. Η Μπολόνια είχε καλή εικόνα στο ματς, ήταν σαφές ότι προσπαθούσε να παίξει ποδόσφαιρο και στο 26′ δικαιώθηκε καθώς με εκπληκτικό σουτ μέσα από την περιοχή, ο αμυντικός, Ντανίλο, έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Μπουφόν για το 1-1 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, η Μεγάλη Κυρία αποκατέστησε νωρίς την τάξη. Στο 54′ ύστερα από λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων και φάση διαρκείας η μπάλα έφτασε στον Πιάνιτς και από το πόδι του Βόσνιου πήγε στη γωνία για το 2-1. Η Γιούβε είχε τις φάσεις στην κόντρα αλλά δεν κλείδωσε ποτέ το ματς με αποτέλεσμα να σπάσουν καρδιές στις καθυστερήσεις λαθώς ο Ντε Λιχτ λίγο έλειψε να κάνει πέναλτι, ο Σανταντέρ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και ο Μπουφόν έκανε αδιανόητη επέμβαση βγαλμένη από τα νιάτα του σε ανάποδο ψαλίδι!