Την πέμπτη νίκη της στα έξι τελευταία παιχνίδια πρωταθλήματος πανηγύρισε η Ρόμα, που επικράτησε 3-1 στην έδρα της Βερόνα και αναρριχήθηκε και άλλο στην βαθμολογία της Serie A.

Συνέχεια στην ανοδική της πορεία στο ιταλικό πρωτάθλημα έδωσε η Ρόμα, που επικράτησε με σκορ 3-1 εκτός έδρας της Βερόνα για την 14η αγωνιστική, φτάνοντας τις πέντε νίκες στα έξι τελευταία παιχνίδια. Οι «τζιαλορόσι», έφτασαν έτσι τους 28 βαθμούς και ανέβηκαν στην τέταρτη θέση, με την Βερόνα να παραμένει 8η με 18.

Η Ρόμα, προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με γκολ του πολύ φορμαρισμένοι Κλάιφερτ, για να ισοφαρίσει η Βερόνα άμεσα, τέσσερα λεπτά αργότερα με τον Φαραόνι. Οι φιλοξενούμενοι, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και αυτή καρποφόρησε στο 45’, όταν καταλογίστηκε υπέρ της πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Περότι.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βερόνα πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, έχασε μοναδική ευκαιρία για το 2-2 στις καθυστερήσεις και στην ίδια φάση, η Ρόμα σκόραρε το τρίτο της γκολ με τον Μιχιταριάν στην αντεπίθεση, «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Αναλυτικά, η 14η αγωνιστική:

Σάββατο 30/11

Μπρέσια-Αταλάντα 0-3 (26’, 61’ Πάσαλιτς, 90+2’ Ίλισιτς)
Τζένοα-Τορίνο 0-1 (77’ Γκλέισον)
Φιορεντίνα-Λέτσε 0-1 (49’ Λα Μαντία)

Κυριακή 1/12

Γιουβέντους-Σασουόλο 2-2 (21’ Μπονούτσι, 68’ πεν. Ρονάλντο-23’ Μπογκά, 47’ Καπούτο)
Πάρμα-Μίλαν 0-1 (88′ Ερναντέζ)
Λάτσιο-Ουντινέζε 3-0 (9′, 36′ πεν. Ιμόμπιλε, 45+1′ Αλμπέρτο)
Ίντερ-Σπαλ 2-1 (16′, 41′ Λαουτάρο-50′ Βαλότι)
Νάπολι-Μπολόνια 1-2 (41’ Γιορέντε-58’ Όλσεν, 80’ Σανσόνε)
Βερόνα-Ρόμα 1-3 (21’ Φαραόνι-17’ Κλάιφερτ, 45’ Περότι(πεν.), 92’ Μιχιταριάν)