Η Ίντερ επιβλήθηκε δύσκολα με 4-3 επί της Σασουόλο, η οποία αν και βρισκόταν πίσω στο σκορ με 4-1 δεν παράτησε το παιχνίδι και λίγο έλειψε να φτάσει μέχρι και την ισοφάριση.

Σημαντική εκτός έδρας νίκη με αρκετό… καρδιοχτύπι κόντρα στη Σασουόλο πήρε η Ίντερ. Η ομάδα του Αντόνιο Κόντε επικράτησε με 4-3 σε ένα ματς, που κόντεψε να χάσει μέσα από τα χέρια της. Έτσι βρίσκεται ακόμη στο κυνήγι της κορυφής της Serie A, την οποία κατέχει η Γιουβέντους.

Η Ίντερ φρόντισε να δείξει τις διαθέσεις της από νωρίς. Αρκούσαν 65 δευτερόλεπτα προκειμένου οι νερατζούρι να ανοίξουν το σκορ με καταπληκτικό σουτ του Λαουτάρο Μαρτίνες. Ο Αργεντινός λίγα λεπτά αργότερα έχασε τεράστια ευκαιρία στο 13′ να διπλασιάσει τα τέρματα για την ομάδα του.

Η απάντηση, ωστόσο, ήρθε από την Σασουόλο, η οποία με καταπληκτικό τελείωμα του Μπεράρντι έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο 26ο λεπτό η Ίντερ έφτασε κοντά στο 2-1, όμως ο διαιτητής είχε άλλη άποψη, αφού το γκολ του Μαρτίνες ακυρώθηκε για φάουλ του Λουκάκου στο «χτίσιμο» της φάσης. Στο 33′ κάτι ανάλογο συνέβη και με τους γηπεδούχους. Ο Καπούτο σκόραρε, αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

Λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, η Ίντερ έβαλε πολύ δύσκολα στη Σασουόλο. Στο 38ο λεπτό με πίβοτ ο Λουκάκου έγραψε το 2-1, ενώ στις καθυστερήσεις μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι που κέρδισε ο Μαρτίνες. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ίντερ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, ενώ η Σασουόλο έψαχνε τον τρόπο να ξαναμπεί στο… κόλπο.

Στο 72′ ήρθε και το 4-1 για τους «νερατζούρι» με τον Μαρτίνες να σκοράρει το δεύτερο γκολ για την ομάδα του με εκτέλεση πέναλτι, το οποίο δόθηκε σε φάουλ πάνω στον Μπαρέλα. Ενώ όλα έμοιαζαν τελειωμένα, η Σασουόλο δεν το έβαλε κάτω και με σκόρερ τον Τζούριτσιτς μείωσε στο 74ο λεπτό. Στο 81ο λεπτό οι γηπεδούχοι έδωσαν άλλη πνοή στην αναμέτρηση, αφού με τρομερό γκολ του Μπογκά έγραψαν το 4-3. Η Σασουόλο άγγιξε για λίγο την ισοφάριση, με τον Πελούζο να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι στο 90′.