Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Serie A, Νάπολι και Ρόμα θα κονταροχτυπηθούν, με αμφότερες τις ομάδες να αποσκοπούν στην νίκη που θα τους επαναφέρει στο παιχνίδι του τίτλου. Στην 4η θέση ξεκίνησε το ματς η Ρόμα, στην 7η οι Ναπολιτάνοι.

Για τους «παρτενοπέι» απόντες είναι οι Μπακαγιόκο, Χυσάι, Οσιμέν και Ραχμάνι, ενώ για τους «τζιαλορόσι», οι Μποέρ, Κούμπουλα, Παστόρε, Σαντόν, Σμόλινγκ και Ζανιόλο.

Το παιχνίδι έχει αποκτήσει και ιδιαίτερο ενδιαφέρον λόγω της τραγικής απώλειας της Νάπολι και του παγκόσμιου αθλητισμού και ποδοσφαίρου, του Ντιέγκο Μαραντόνα, ο οποίος έχει αφήσει το στίγμα του στην ιταλική πόλη.

Ο αγώνας

Από το 2ο κιόλας λεπτό οι παίκτες του Φονσέκα θα κρατήσουν την κατοχή της μπάλας και θα ελέγχουν τον αγώνα προς στιγμήν. Θα αλλάξουν πάσες ακριβείας, από παίκτη σε παίκτη.

Στο επόμενο λεπτό, η Ρόμα θα φτάσει κοντά στο πρώτο της τέρμα, όμως ο Πέδρο σουτάροντας έξω από την περιοχή του Μέρετ θα στείλει την μπάλα λίγο πάνω από την εστία.

Οι «πρωτευουσιάνοι» θα φτάσουν ξανά με υποσχέσεις κοντά στην εστία του Μέρετ με ένα χτύπημα φάουλ, όμως ο Ιταλός γκολκίπερ θα απαντήσει.

Στο 12′, ο Μέρτενς πήρε μια πάσα ακριβείας στην άκρη της περιοχής και έκανε μια ελπιδοφόρα προσπάθεια. Δυστυχώς για αυτόν, το σουτ του πέρασε βασανιστικά κοντά από το αριστερό δοκάρι.

Οι «παρτενοπέι» στο 17′ Ο Φαμπιάν Ρουίθ θα κάνει μια βαθιά μπαλιά στην περιοχή, αλλά η αντίπαλη άμυνα απομακρύνει τον κίνδυνο με κεφαλιά και στο αμέσως επόμενο λεπτό θα κερδίσουν ένα κόρνερ το οποίο θα καταλήξει στο πουθενά.

Ακόμα μια καλή προσπάθεια για την ομάδα του Γκατούζο από τον Ζιελίνσκι (21′) από την άκρη της περιοχής της Ρόμα, αλλά η μπάλα πάει χαμηλά προς το κέντρο της εστίας και κατευθείαν στα χέρια του Αντόνιο Μιράντε. Εύκολη απόκρουση.

Στο 27′ οι Ναπολιτάνοι θα κερδίσουν το τρίτο τους κόρνερ στο πρώτο μέρος, όμως όπως και τα επόμενα δύο, θα αντιμετωπιστούν καταλλήλως από την άμυνα των Ρωμαίων.

Ο Ιμπάνεθ θα δεχθεί την πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς, στο 30′, με τον Ντι Μπέλο να μην σηκώνει κουβέντα, αφού ο πρώτος έκανε σκληρό τάκλιν.

Από εκείνο, βρισκόμενος σε προνοητική θέση, ο αρτίστας του είδους, Λορένζο Ινσίνιε θα στείλει την μπάλα με απευθείας εκτέλεση φάουλ από το όριο της περιοχής στην εστία της Ρόμα και θα γράψει το 1-0 στο 31′! Εξαιρετική εκτέλεση από τον Ιταλό αρχηγό της Νάπολι!

Ένα λεπτό αργότερα και θα έχουμε και δεύτερη κίτρινη κάρτα από τον Ντι Μπέλο. αυτή την φορά στον Ντι Λορένζο.

Και στο 38′ θα έχουμε και την πρώτη αλλαγή στο ματς για την Ρόμα, αφού την θέση του Μαντσίνι θα πάρει ο Χουάν Ζεσούς, ενώ δύο λεπτά αργότερα ένας ακόμα παίκτης των «τζιαλορόσι», ο Βερετούτ, θα ζητήσει ιατρική βοήθεια.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία της Νάπολι στο πρώτο ημίχρονο μετά το γκολ του Ινσίνιε, θα έρθει στο 43′, με τον Μέρτενς να χάνει μια καθαρή ευκαιρία να πετύχει ένα ακόμα γκολ. Ο Βέλγος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μιράντε μέσα στην μικρή περιοχή και προσπάθησε να στείλει την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία, αλλά ο δεύτερος τον σταμάτησε με μια έξοχη απόκρουση.

Το πρώτο μισό της αναμέτρησης θα λήξει με δύο λεπτά καθυστερήσεων, με την ομάδα του Τζενάρο Γκατούζο να αποδεικνύει και στατιστικά την ανωτερότητα της (εκτός από το ένα της γκολ), αφού εκτός από το 59% της κατοχής της μπάλας υπέρ της, έγραψε συνολικά 6 σουτ (3 εντός και 3 εκτός εστίας), αντί των 2 μόλις άστοχων σουτ της ομάδας του Φονσέκα.

Με το ίδιο πάθος και πεποίθηση για τους τρεις βαθμούς οι Ναπολιτάνοι

Το δεύτερο μισό θα ξεκινήσει με αλλαγή για την ομάδα του Φονσέκα στο 46′, όταν και ο Βερετούτ θα δώσει την θέση του στον Ντελ Φράιλ.

Όμως η Νάπολι θα συνεχίσει από εκεί που σταμάτησε στο πρώτο μισό του αγώνα. Συγκεκριμένα, στο 49′ ο Λοθάνο θα κάνει ένα καλό σουτ που θα πάει προς το δεξί δοκάρι του Μιράντε, αλλά εκείνος θα δείξει εξαιρετικά αντανακλαστικά και θα πέσει για να εμποδίσει την προσπάθεια από το να φτάσει στα δίχτυα. Από αυτή την ενέργεια η Νάπολι θα κερδίσει το 10ο κόρνερ της στον αγώνα.

Χαρακτηριστικό του κακού προσώπου των «τζιαλορόσι» στον αγώνα, είναι το πρώτο κόρνερ που θα κερδίσουν στο 56′ ύστερα από μια πάσα του Σπινατσόλα προς την περιοχή των γηπεδούχων δίχως κάποιον αποδέκτη.

Συνέχεια των καλών φάσεων για τους «πρωτευουσιάνους», αυτή του Μικιταριάν, ο οποίος κοντά στην συμπλήρωση της μιας ώρας παιχνιδιού, θα προσπαθήσει να βγάλει τους συμπαίκτες του σε θέση για γκολ με ωραία, έξυπνη πάσα από την άκρη της περιοχής, αλλά οι αμυντικοί της Νάπολι θα ανακόψουν την προσπάθεια του με μοναδικό κέρδος ένα κόρνερ.

Και να που όπως όλα έδειχνα πως η Ρόμα είχε εξισορροπήσει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, θα έρθει αυτό το πανέμορφο δεύτερο γκολ για την Νάπολι στο 65′! Ο Φαμπιάν Ρουίθ θα το πετύχει εκτελώντας τον Μιράντε, ύστερα από ασίστ του Ινσίνιε από το όριο της μεγάλης περιοχής, στην δεξιά γωνία του τέρματος του. 2-0 για τους «παρτενοπέι»!

Δύο λεπτά μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος, ο Γκατούζο θα αποσύρει τον Λοθάνο και θα ρίξει στο ματς τον Πολιτάνο. Ενώ ο Φονσέκα στο 71′ θα αντικαταστήσει τον Έντιν Τζέκο με τον Κάρλος Πέρεζ.

Στο 77′ Ο Κριστάντε θα αντικρίσει και αυτός την κίτρινη κάρτα από τον Ντι Μπέλο, μετά από ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα του. Ένα λεπτό αργότερα, οι Ναπολιτάνοι θα αντικαταστήσουν τον Ζιελίνσκι με τον Έλμας, ενώ η Ρόμα για να φρεσκάρει την ομάδα της περνάει στο ματς τον Μαγιοράλ αντί του Πελεγκρίνι.

Πράγμα που αποδείχθηκε ανούσιο, αφού στο 81ο λεπτό, ο Ντρις Μέρτενς θα πάρε το ριμπάουντ από ένα σουτ του Ρούιθ και θα στείλει την μπάλα στην εστία της Ρόμα για τρίτη φορά! Η Νάπολι βάζει το κερασάκι πετυχαίνοντας το 3-0 στο θεωρητικό… ντέρμπι.

Αμέσως μετά το τέρμα του ο Βέλγος θα δώσει την θέση του στον Πετάνια, ενώ θα αποχωρήσει και ο Ντεμέ για να δώσει την θέση του στον Λομπότκα.

Ώντας πλέον κυρίαρχη στο παιχνίδι, η Νάπολι δεν θα αφήσει το πόδι από το γκάζι και στο 87′, ο Πολιτάνο, με μια καταπληκτική ατομική προσπάθεια, θα στείλει μέσα από την μεγάλη περιοχή για τέταρτη φορά την μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας του Μιράντε! Κάνουν πάρτι στο Σάο Πάολο οι «παρτενοπέι»!

Και με αυτό τον τρόπο, η Νάπολι θα πανηγυρίσει μια ευρεία νίκη με πανηγυρικό τρόπο, σε ένα ματς που είχε θεωρηθεί ντέρμπι πριν από την έναρξη του, αλλά είχε εν τέλει διαφορετική κατάληξη.

Μια νίκη που θύμισε τις εποχές του ένδοξου Ντιέγκο Μαραντόνα!

Νάπολι (Γκατούζο): Μέρετ, Ντι Λορένζο, Μανωλάς, Κουλιμπαλί, Ρούι, Ντέμε (Λομπότκα 83′), Ρουίθ, Λοθάνο (Πολιτάνο 67′), Ζιελίνσκι (Έλμας 78′), Ινσίνιε, Μέρτενς (Πετάνια 83′).

Ρόμα (Φονσέκα): Μιράντε, Μαντσίνι (Ζεσούς 38′), Κριστάντε, Ιμπάνεθ, Σπινατσόλα, Βερετούτ (Ντελ Φράιλ 46′), Πελεγκρίνι (Μαγιοράλ 78′), Κάρσντορπ, Μικιταριάν, Πέδρο, Τζέκο (Πέρεζ 71).