Η Ίντερ είχε μοναδική ευκαιρία κόντρα στη Σασουόλο για να κερδίσει και να πάρει τους πολύτιμους βαθμούς για την πρώτη τριάδα, όμως τα βρήκε πραγματικά “σκούρα” από την αμυντική λειτουργία της Σασουόλο η οποία μέσα στην έδρα της τελικά επικράτησε με 1-0 τελικό σκορ.

Η Ίντερ ήταν ανώτερη από την αρχή του ματς κόντρα στη Σασουόλο και πίεσε ψηλά ήδη από το ξεκίνημα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και είχαν δύο καλές φάσεις στο 24’ και στο 25’ χωρίς όμως να γίνουν απειλητικοί. Αλλάκάπου μετά το ημίωρο του πρώτου μέρους κόντρα στη ροή του αγώνα ήρθε το πρώτο γκολ από την Σασουόλο όμως. Ο Πολιτάνο πήρε την μπάλα, διέσχισε όλο το γήπεδο μόνος του και πάσαρε από τα πλάγια στον Φαλτσινέλι ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0. Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν κι άλλη ευκαιρία για δεύτερο τέρμα αλλά αυτό δεν συνέβη. Οι «νερατζούρι» έπρεπε να ανατρέψουν το αποτέλεσμα αλλά το κλίμα στον αγωνιστικό χώρο είχε πλέον αλλάξει. Στο 40’ ήρθε μια καλή ευκαιρία για την Ίντερ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Στην επανάληψη, το σκηνικό όχι απλά δεν άλλαξε αλλά η Ίντερ προσπάθησε επιπλέον να πρεσάρει για να πετύχει ένα τέρμα που θα την έφερνε αρχικά ισόπαλη. Βέβαια η Σασουόλο που είχε “ανέβει” ψυχολογικά αλλά είχε και πολύ καλό αμυντικό σύστημα δυσκόλεψε εμφανώς το έργο των φιλοξενούμενων οι οποίοι έβλεπαν την “κλεψύδρα” του αγώνα να αρχίζει να τελειώνει κι εκείνοι να μην έχουν πετύχει κανένα γκολ. Περίπου στο 70′ η Ίντερ πλησίασε επικίνδυνα προς την αντίπαλη εστία αλλά και πάλι το αποτέλεσμα ήταν στο μηδέν. Στα τελευταία λεπτά οι παίκτες του Σπαλέτι ήταν σαν να είχαν χάσει το μυαλό τους. Στο 82′ ο Ικάρντι χαράμισε απίθανη πάσα του Πέρισιτς και όντας απέναντι από την αντίπαλη εστία δεν σκόραρε ενώ στο 85′ ο Εντέρ έπιασε την μπάλα από τον Ικάρντι, σούταρε ανενόχλητος αλλά ήταν αρκετά άουτ.

Σασουόλο (Τζουζέπε Ιακίνι): Κονσίλι, Λιρόλα, Γκολντανίγκα, Ατσέρμπι, Πελούζο, Μισιρόλι, Μανιανέλι, Ντάνκαν (95′ Καναβάρο), Μπεράρντι (62′ Ραγκούζα), Φαλτσινέλι, Πολιτάνο (83′ Ματσιτέλι).

Ίντερ (Λουτσιάνο Σπαλέτι): Χαντάνοβιτς, Κανσέλο, Σκρίνιαρ, Μιράντα (80′ Ζοάο Μάριο), Ντ’Αμπρόζιο (77′ Νταλμπέρτ), Γκαλιαρντίνι, Μπόρχα Βαλέρο, Καντρέβα, Μπρόζοβιτς (46′ Εντερ), Πέρισιτς, Ικάρντι.