Με δύο γκολ από το πρώτο μέρος, η Ρόμα επικράτησε 2-1 της Ελλάς Βερόνα στο ντεμπούτο του Ντανιέλε Ντε Ρόσι στον πάγκο της.

Ήταν το πρώτο ματς στη μετά-Μουρίνιο εποχή για τους Giallorossi και τουλάχιστον το πρώτο βήμα ήταν θετικό μετά το 2-1 σε βάρος της Βερόνα στο Olimpico στο πρώτο ματς του προπονητή, Ντε Ρόσι. Οι τιφόζι τραγούδησαν το όνομα του Πορτογάλου κατά τη διάρκεια ενός αγώνα που είδαν την ομάδα τους να επικρατεί με 2-1 της Ελλάς, η οποία έχει σοβαρά αγωνιστικά και οικονομικά προβλήματα.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 19′ με πλασέ του Λουκάκου μετά την πάσα του Ελ Σαράουι και στο 25′ ήταν η σειρά του Πελεγκρίνι να σκοράρει με αριστερό κεραυνό στον ουρανό των δικτύων. Η Ρόμα έχασε με τραυματισμό τον Σπινατσόλα στο 28′ και δύο λεπτά μετά ο Χάουσεν είχε σουτ μόλις έξω, με το πρώτο μέρος να φεύγει πλήρως ελεγχόμενα με 2-0.

Στην επανάληψη και το 64′ η Ελλάς πήρε πέναλτι για χέρι του Γιορέντε, όμως ο Τζούριτς που πήρε την εκτέλεση στο 66′ έστειλε την μπάλα άουτ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν τελικά σε 2-1 στο 76′ με το μακρινό σουτ του Φολορούνσο, όμως δεν απέφυγαν την ήττα. Στο -2 από την 4άδα με αγώνα περισσότερο πήγε η Ρόμα, στη ζώνη του υποβιβασμού παρέμεινε η Βερόνα.