Οι Ρωμαίοι κατασπαράχτηκαν από τα… λιοντάρια του Πιόλι στο «Κολοσσαίο» της Ρώμης, με το VAR να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, ακυρώνοντας τρία τέρματα στο πρώτο μισό του αγώνα (2 για την Μίλαν, 1 για την Ρόμα).

Ο «διάβολος» από το Μιλάνο παρόλα αυτά δεν το έβαλε κάτω και με γκολ των Κεσιέ (41′) και Ρέμπιτς (58′) θα πάρουν ένα σημαντικό τρίποντο, κερδίζοντας με 2-1 στην Ρώμη για την μάχη του τίτλου. Ισοφάρισαν στο 50′ με τον Βερετού οι «τζιαλορόσι» αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν τον βαθμό.

Μια αναγεννημένη Ρόμα από τον Πάολο Φονσέκα υποδέχθηκε στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής την Μίλαν του Πιόλι. Οι Ρωμαίοι πριν από την σέντρα της αναμέτρησης βρίσκονταν στην πέμπτη θέση της Serie A με 44 βαθμούς, 2 βαθμούς πίσω από Αταλάντα και Γιουβέντους.

Από την άλλη, οι «ροσονέρι» ήταν στην δεύτερη θέση με 49 βαθμούς και απώτερος σκοπός ήταν η νίκη που θα μείωναν την διαφορά της από την πρώτη και συμπολίτισσα της Ίντερ με 56 βαθμούς.

Ο αγώνας

Στο 3ο λεπτό η Μίλαν θα μπει δυναμικά στο παιχνίδι, με τον Ρέμπιτς να συνεργάζεται με τον Ζλάταν, τον Σουηδό να πιάνει ένα δυνατό σουτ αλλά τον Λόπεζ να παραχωρεί κόρνερ.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Τονάλι θα γεμίσει στην περιοχή, ο Κιάερ θα κάνει την παράλληλη κεφαλιά, ο Ιμπραΐμοβιτς θα σουτάρει, η μπάλα θα κοντράρει και από αυτές τις κόντρες θα επωφεληθεί ο Τομόρι στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Ύστερα όμως από μελέτη στο VAR, το γκολ δεν θα μετρήσει αφού ο στόπερ της Μίλαν ήταν σε θέση οφσάιντ!

Ακόμα μια τεράστια ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ οι «ροσονέρι», αφού ο Λόπεζ θα αδρανήσει, ο Ζλάταν θα τον πιέσει και θα κλέψει, όμως το τακουνάκι του θα καταλήξει βασανιστικά εκτός του δεξιού δοκαριού της Ρόμα!

Στο 9′ η Μίλαν θα πετύχει ακόμα ένα τέρμα το οποίο θα ακυρωθεί και πάλι από το VAR! Ο Κεσιέ θα κλέψει, θα μοιράσει αριστερά στον Ρέμπιτς, ο οποίος θα βγάλει την ασίστ στον Ζλάταν, με τον Σουηδό σταρ εν τέλει να βρίσκεται εκτεθειμένος!

Απόλυτη κυριαρχία των Μιλανέζων στο πρώτο δεκάλεπτο, με τους Ρωμαίους κυριολεκτικά να μην έχουν πάρει… ανάσα! Μόλις δύο φορές ύστερα από γεμίσματα έχουν περάσει το δικό τους μισό. Απίστευτο…

Ακόμα μια τελική για την Μίλαν στο 17′, με τον Ρέμπιτς να κλέβει στον χώρο του κέντρου, να κάνει την κούρσα μέχρι την περιοχή του Λόπεζ και να εκτελεί, όμως με τον γκολκίπερ της Ρόμα να παραχωρεί κόρνερ.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τους Ρωμαίους θα έρθει στο 23′, αφού ο Πελεγκρίνι θα πάρει το ριμπάουντ από μια ασυνεννοησία της άμυνας της Μίλαν και θα στείλει την μπάλα στην αγκαλιά του Ντοναρούμα.

Στο 27′ θα αγγίξουν ξανά το 0-1 οι «ροσονέρι», αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ του Τσαλχάνογλου, ο Κιάερ θα πάρει μια αρχοντική κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Λόπεζ!

Στο 28ο λεπτό ακόμα ένα γκολ θα ακυρωθεί, αυτή την φορά για την Ρόμα! Οι γηπεδούχοι θα εκτελέσουν κόρνερ, ο Μαντσίνι θα πεταχτεί να πάρει την πρώτη κεφαλιά και με δεύτερη ο Μικιταριάν θα την στείλει στα δίχτυα του Ντοναρούμα. Παρόλα αυτά, τόσο ο διαιτητής του αγώνα όσο και το VAR, ανίχνευσαν επιθετικό φάουλ του Ιταλού, επομένως δεν μετράει ούτε αυτό το γκολ!

Ο Ρέμπιτς με έναν κεραυνό στο 33′ θα προσπαθήσει να παραβιάσει την εστία του Λόπεζ, όμως ο γκολκίπερ των «τζιαλορόσι» θα δείξει τα αντανακλαστικά του και θα στείλει την μπάλα κόρνερ.

Ο Ισπανός τερματοφύλακας θα απαντήσει και δύο λεπτά μετά, με τον Σαλεμάκερς να χάνει την ευκαιρία αυτή την φορά!

Και ένα λεπτό μετά, θα έρθει η σειρά της Ρόμα να αγγίξει το 1-0, αφού ο Πελεγκρίνι θα χάσει τεράστια διπλή ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ, με τον Ντοναρούμα να του λέει «όχι» και στις δύο περιπτώσεις! Στο 38′ ο Μικιταριάν και αυτός θα βγει σε πλεονεκτική θέση απέναντι στον τερματοφύλακα της Μίλαν, όμως το ψιλοκρεμαστό πλασέ του θα καταλήξει λίγο έξω από το δεξί του δοκάρι!

Στο 41′ ο Γκουίντα θα δει στο VAR, ένα μαρκάρισμα του Φάτσιο στον Καλάμπρια το οποίο είχε συμβεί δύο λεπτά πριν και θα δείξει την άσπρη βούλα δίνοντας παράλληλα την πρώτη κίτρινη κάρτα στον παίκτης της Ρόμα! Ο Κεσιέ θα αναλάβει την εκτέλεση και με ένα ωραίο χτύπημα θα στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνιά του Λόπεζ γράφοντας το 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων!

Και δίχως άλλη φάση από αμφότερες τις ομάδες θα κλείσει το πρώτο πολύ γεμάτο μισό, με τρία γκολ να ακυρώνονται με το VAR, αλλά και αρκετές χαμένες ευκαιρίες με πρωταγωνιστές κυρίως τους φιλοξενούμενους.

Αύξηση πίεσης από τους Ρωμαίους – Συντήρηση και τακτική από τους Μιλανέζους

Με την έναρξη του δευτέρου μισού, ο Τσαλχάνογλου θα παραχωρήσει την θέση του στον Μπραχίμ Ντίαθ, μια αλλαγή που φαίνεται να γίνεται λόγω τραυματισμού.

Στο 49′, σχεδόν με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ερναντέζ θα εκμεταλλευτεί μια χαμένη μπαλιά, θα κάνει την κούρσα, θα πατήσει στην περιοχή του Λόπεζ, όμως το πλασέ του θα καταλήξει λίγο έξω από την εστία.

Και στο 50′ η Ρόμα θα καταφέρει σε μια ξαφνική φάση να ισοφαρίσει σε 1-1, με ένα εκπληκτικό σουτ του Βερετού, ο οποίος θα κάνει ίσα ίσα ένα κοντρόλ με το δεξί και θα εκτελέσει με το ίδιο πόδι, στέλνοντας την μπάλα με δύναμη στην αριστερή γωνιά του Ντοναρούμα!

Ο Πιόλι θα  αποσύρει στο 56′ τον Ζλάταν, ο οποίος είχε ενοχλήσει από το πρώτο μισό του αγώνα, με τον νεαρό Λεάο να παίρνει την θέση του.

Στο 58′ ο τρομερός Κροάτης της Μίλαν, Άντε Ρέμπιτς, θα υποδεχθεί μια πάσα του Σαλεμάκερς, θα κάνει την περιστροφή και θα ξεφορτωθεί τον Μαντσίνι, εκτελώντας τον Λόπεζ στην αριστερή του γωνιά, διαμορφώνοντας το 2-1 υπέρ των «ροσονέρι»!

Στο 62ο λεπτό ο Φάτσιο θα δώσει την θέση του στον Πέρες, ενώ 5 λεπτά μετά, οι Μιλανέζοι θα προβούν και σε τρίτη αναγκαστική αλλαγή αφού ο σκόρερ, Ρέμπιτς έχοντας ενοχλήσεις στον μηριαίο του, θα δώσει την θέση του στον Κρούνιτς. Στο 70′ θα περάσει στον αγώνα και ο Ελ Σαράουι αντί του Βιγιάρ.

Στο 72′ η Ρόμα θα αγγίξει εκ νέου την ισοφάριση, αφού ο Μικιταριάν θα υποδεχθεί την μπάλα δεξιά μέσα στην περιοχή της Μίλαν, θα ξαπλώσει στο χορτάρι τον Κεσιέ με μια ωραία ντρίπλα, όμως το πλασέ του θα καταλήξει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Ντοναρούμα!

Στο 78′ η Μίλαν θα φτάσει μια ανάσα και από το 3-1, αφού μια εκτέλεση φάουλ, ο Τομόρι θα πεταχτεί και θα κάνει την προβολή, όμως ο Λόπεζ θα αποκρούσει εξ επαφής και θα κρατήσει το 2-1!

Διπλή αλλαγή από τον Φονσέκα στο 79′, αφού οι Βερετού και Μαγιοράλ θα παραχωρήσουν την θέση τους στους Ντιαουαρά και Πέδρο αντίστοιχα. Στο ίδιο λεπτό ο Μικιταριάν θα δεχθεί και αυτός την κίτρινη κάρτα από τον Γκουίντα για θέατρο, ύστερα από πτώση του Αρμένιου μέσα στην αντίπαλη περιοχή για να εκβιάσει το πέναλτι.

Με διπλή αλλαγή θα απαντήσει και ο Πιόλι, περνώντας στο ματς του Καστιγιέχο και Μέιτε στην θέση των Σαλεμάκερς και Τοναλί, στο 83ο λεπτό.

Σκληρές μονομαχίες που αποφέρουν και φάουλ, με τον Καλάμπρια μάλιστα να δέχεται και αυτός την κίτρινη κάρτα για ένα από αυτά.

Κίτρινες κάρτες για Πελεγκρίνι στο 89′ και στο 90+5′ για τον Καστιγιέχο, με τα 7 λεπτά των καθυστερήσεων να περνούν δίχως κάποια αξιόλογη φάση, με τον πίνακα στο Ολυμπιακό Στάδιο της Ρώμης να γράφει 2-1 υπέρ των Μιλανέζων, που επιστρέφουν όσο γίνεται στην μάχη για τον τίτλο της Serie A, μειώνοντας την διαφορά τους στους 4 βαθμούς.

Ρόμα (Φονσέκα): Λόπεζ, Μαντσίνι, Κριστάντε, Φάτσιο (Πέρεζ 62′), Κάρσντορπ, Βιγιάρ (Ελ Σαράουι 70′), Βερετού (Ντιαουαρά 79′), Σπινατσόλα, Πελεγκρίνι, Μικιταριάν, Μαγιοράλ (Πέδρο 79′).

Μίλαν (Πιόλι): Ντοναρούμα, Ερναντέζ, Τομόρι, Κιάερ, Καλάμπρια, Κεσιέ, Τοναλί (Μέιτε 83′), Σαλεμάκερς (Καστιγιέχο 83′), Τσαλχάνογλου (Ντίαθ 46′), Ρέμπιτς (Κρούνιτς 67′), Ιμπραΐμοβιτς(Λεάο 56′).