Μεγάλο ντέρμπι με ένδοξη ιστορία διεξήχθη στην Ρώμη το βράδυ της Κυριακής (20/12) στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Serie A, με δύο κλασικές δυνάμεις του ιταλικού ποδοσφαίρου να εισέρχονται στο «χριστουγεννιάτικου» θέματος… ρινγκ με στόχο τους τρεις βαθμούς.

Για τους «παρτενοπέι», απόντες είναι οι Μέρτενς (τραυματισμός στον αστράγαλο), Ινσίνιε (τιμωρία) και Οσιμέν (τραυματισμός στον ώμο), ενώ για τους «αετούς» του Ινζάγκι, απόντες λόγω τραυματισμών είναι οι Φάρες, Λούκας Λέιβα, Λούλιτς και Προτό.

Η Νάπολι ξεκίνησε το παιχνίδι βρισκόμενη στην 5η θέση με 23 βαθμούς αποσκοπούσε στην νίκη που θα της έδινε την τρίτη θέση (με ισοβαθμία) ενόψει της διακοπής λόγω των γιορτών, ενώ η Λάτσιο βρίσκεται στην 9η θέση και με τους 3 βαθμούς της νίκης θα έφτανε την Αταλάντα 7η θέση.

Και έτσι ακριβώς έγινε, αφού μια Λάτσιο που πετούσε… φωτιές, ζεμάτισε στο Ολυμπιακό Στάδιο της Ρώμης την Νάπολι του Τζέναρο Γκατούζο, με πρωταγωνιστές τους Ιμόμπιλε και Αλμπέρτο. Οι «μονομάχοι» του Ινζάγκι όχι μόνο δεν φοβήθηκαν τους «παρτενοπέι», αλλά με πολύ αποτελεσματικότητα και σωστές επιλογές κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο σε ένα πολύ κλειστό και σκληρό παιχνίδι.

Ο αγώνας

Ήδη από το 2ο λεπτό ο Τζιοβάνι Ντι Λορέντζο θα πατήσει στην περιοχή της Λάτσιο όμως δεν θα καταφέρει να πετύχει κάτι ιδιαίτερο. Τρία λεπτά αργότερα, ο Λατσάρι θα τσιμπήσει την μπάλα μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων όμως ένα από τους αμυντικούς των Ναπολιτάνων θα παραχωρήσει το κόρνερ. Ο Καϊσέντο θα πιάσει την κεφαλιά από το συγκεκριμένο στημένο όμως η μπάλα θα περάσει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Οσπίνα.

Στο 7′ ο συνήθης ύποπτος Τσίρο Ιμόμπιλε θα χαραμίσει πολύ καλή ευκαιρία, αφού υποδέχθηκε την μπάλα βαθιά μέσα στην περιοχή των Ναπολιτάνων, αλλά το σουτ του πήγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Δύο λεπτά μετά όμως, ο ίδιος δαιμωνιώδης σκόρερ θα εκμεταλλευτεί μια υπέροχη σέντρα του Μάρουσιτς και με μια έξοχη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δεξί παραθυράκι του Οσπίνα και έγραψε το 1-0 υπέρ των Λατσιάλι!

Ήδη από το 11ο λεπτό θα έχουμε και την πρώτη κίτρινη κάρτα στο ματς για τον Χουντ της Λάτσιο, ενώ και για την Νάπολι ο Λοθάνο θα δεχθεί άλλη μια στο 14′.

Στο 18′ ο Φαμπιάν Ρουίθ θα πιάσει θα πιάσει ένα δυνατό σουτ από την άκρη της περιοχής της Λάτσιο, όμως ο Ρέινα θα βρεθεί σε ετοιμότητα και με μία καλή απόκρουση θα παραχωρήσει κόρνερ.

Σκληρό παιχνίδι με πολλές μονομαχίες στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, με τον Ορσάτο να κιτρινίζει και τον Κουλιμπαλί στο 31′, αποτέλεσμα μιας εκ των μονομαχιών.

Και ο σκόρερ των Λατσιάλι θα δεχθεί την κίτρινη κάρτα στο 43′, με όλο αυτό το διάστημα να μην έχει προσφέρει τίποτα από θέμα φάσεων. Και με αυτό τον τρόπο θα κλείσει το πρώτο μισό του αγώνα, με την Λάτσιο να αναδεικνύεται πιο ουσιώδης αφού σε 6 τελικές, η μοναδική τελική στην εστία ήταν το γκολ του Ιμόμπιλε, ενώ η Νάπολι στέκεται άτυχη αφού με 5 τελικές, 4 στην εστία και 1 εκτός αυτής, δεν θα καταφέρει να βρει τον τρόπο προς τα δίχτυα των Ρωμαίων.

Ίδια εικόνα, με Ναπολιτάνικη… αναποτελεσματικότητα

Το πρώτο δεκάλεπτο του πρώτου μισού θα περάσει δίχως κάποια σπουδαία φάση από αμφότερες τις ομάδες, με την Νάπολι κυρίως να πιέζει με δύο κόρνερ για την ισοφάριση, με τον Γκατούζο να κάνει διπλή αλλαγή με Μανωλά και Έλμας να παίρνουν την θέση των Κουλιμπαλί και Πολιτάνο αντίστοιχα.

Και ξαφνικά στο 56′, ο Λουίς Αλμπέρτο θα δεχθεί μια εκπληκτική πάσα από τον σκόρερ του πρώτου γκολ, Τσίρο Ιμόμπιλε, και θα διασπάσει την άμυνα των Ναπολιτάνων πρωτού πλασάρει ιδανικά από μέση απόσταση τον Οσπίνα, διαμορφώνοντας το 2-0 υπέρ των πρωτευουσιάνων!

Ακόμα δύο αλλαγές από τους Ναπολιτάνους στο 64′, με τους Λομπότκα και Γκιουλάμ να αντικαθιστούν τους Μπακαγιόκο και Ρούι. Ενώ τρία λεπτά μετά, ο Ινζάγκι θα περάσει στον αγώνα και τον Μουρίκι, αποσύροντας τον Καϊσέντο.

Στο 74ο λεπτό, ο Ίρβι Λοθάνο θα αποχωρήσει λόγω τραυματισμού από το παιχνίδι και θα παραχωρήσει την θέση του στον Μαλκί, ενώ ένα λεπτό μετά και ο Λομπότκα θα βρεθεί στο βιλιαράκι του Ορσάτο με τις κίτρινες κάρτες.

Στο 80′ θα έρθει η ώρα και για τον Ινζάγκι να κάνει και αυτός διπλή αλλαγή, με τους Ιμόμπιλε και Εσκαλάντε να αποχωρούν, και με τους Περέιρα και Κατάλντι να περνάνε εντός αγωνιστικού χώρου.

Πέντε λεπτά πριν από την συμπλήρωση των 90′, ο Γκαμπαρόν θα πάρει την θέση του Λουίζ Φελίπε, ενώ και ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς θα παραχωρήσει την θέση του στον Άκπα Άκπρο.

Στις καθυστερήσεις, η μόνη αξιόλογη φάση θα είναι αυτή στην οποία ο Λατσάρι θα δοκιμάσει την ανοχή του Ορσάτο και φυσικά θα δεχθεί και εκείνος ακόμα μια κίτρινη κάρτα.

Και με αυτό τον τρόπο δίχως κάποια άλλη αξιόλογη φάση, το ντέρμπι της Ρώμης θα λήξει με νικητές φυσικά τους οικοδεσπότες «μονομάχους» του Ινζάγκι με το τελικό 2-0.

Λάτσιο (Ινζάγκι): Ρέινα, Λουίζ Φελίπε (Γκαμπαρόν 85′), Χουντ, Ράντου, Λατσάρι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς(Άκπα Άκπρο 85′), Αλμπέρτο, Εσκαλάντε (Κατάλντι 80′), Μάρουσιτς, Καϊσέντο (Μουρίκι 67′), Ιμόμπιλε (Περέιρα 80′).

Νάπολι (Γκατούζο): Οσπίνα, Ρούι (Γκιουλάμ 64′), Κουλιμπαλί (Μανωλάς 55′), Μαξίμοβιτς, Ντι Λορέντζο, Ζιελίνσκι, Μπακαγιόκο (Λομπότκα 64′), Ρούιθ, Λοθάνο (Μαλκί 74′), Πετάνια, Πολιτάνο (Έλμας 55′).