Νίκη ανάσα για την Σαλερνιτάνα. Η ομάδα από το Σαλέρνο επικράτησε με 2-1 της Λάτσιο, για την 13η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος και έφτασε τους 8 πόντους, παραμένοντας στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη, η Λάτσιο έχασε την ευκαιρία να σκαρφαλώσει βαθμολογικά και παρέμεινε στην 10η θέση με 17 βαθμούς.

Ο Τσίρο Ιμόμπιλε άνοιξε το σκορ στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης, εκτελώντας εύστοχα από την άσπρη βούλα. Μάλιστα, ο άσος της Λάτσιο πέτυχε το 100ο εκτός έδρας τέρμα. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι… ξύπνησαν και άρχισαν να απειλούν περισσότερο.

Ο Κάστανος στο 55’ έφερε το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1, με τον Καντρέβα δέκα λεπτά αργότερα να διπλασιάζει τα τέρματα για την Σαλερνιτάνα, σοκάροντας την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι, πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο τέρμα.

Στην συνέχεια του αγώνα η Λάτσιο είχε κάποιες στιγμές για να ισοφαρίσει, ωστόσο δεν εκμεταλλεύτηκε καμία, με τους γηπεδούχους να κρατάνε το προβάδισμά τους μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Μια σημαντική νίκη για την Σαλερνιτάνα με την οποία έφτασε τους 8 βαθμούς, όσους έχει και η προτελευταία Βερόνα, με τη Λάτσιο να χάνει την ευκαιρία να πιάσει εξάδα.