Ένα ντέρμπι, μια… κατηγορία! Η Σαμπντόρια λύγισε τη Τζένοα χάρη στο γκολ του Σαμπίρι (1-0), με τους «ροσομπλού» να χάνουν πέναλτι στις καθυστερήσεις και την ευκαιρία να πλησιάσουν την Κάλιαρι.

Σαμπντόρια πήρε το δραματικό «Derby della Lanterna» επικρατώντας 1-0 της Τζένοα, παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα. Παράλληλα, η ομάδα του Αλεξάντερ Μπλεσίν έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει την Κάλιαρι (είναι στο +3), αφού είδε τον Κρίσιτο να χάνει πέναλτι στο 90’+5′ (σσ. το έπιασε ο Αουντέρο) για την ισοφάριση και έμεινε με μόλις μία νίκη στα 12 τελευταία παιχνίδια της κόντρα στη μεγάλη της αντίπαλο.

Ως συνήθως έτσι και φέτος, τα κορεό στις κερκίδες των οπαδών των δύο ομάδων είχαν την… τιμητική τους με αυτούς της Τζένοα να φτιάχνουν δύο, ένα στην προθέρμανση και ένα κατά την είσοδο των παικτών στον αγωνιστικό χώρο, με αυτούς της Σαμπντόρια να «απαντάνε».

Oι δύο πρώτες φάσεις ανήκαν στη Τζένοα με τους Αμίρι (21’) και Ντέστρο (22’), οι οποίοι δεν κατάφεραν να τις εκμεταλλευτούν και στα… καπάκια η Σαμπντόρια βρήκε το γκολ. Ήταν το 25ο λεπτό όταν ο Αουτζέλο «έφτιαξε» το γκολ του Αμπντελχαμίντ Σαμπίρι, ο οποίος άνοιξε το σκορ με προβολή (1-0) και έγινε ο πρώτος Γερμανός που βρίσκει δίχτυα στην ιστορία των ντέρμπι της Γένοβας. Οι τυπικά γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα ως το φινάλε του ημιχρόνου, αφού δευτερόλεπτα νωρίτερα ο Ντέστρο δεν είχε βρει εστία από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή.

Το ματς σκλήρυνε ακόμη περισσότερο στο δεύτερο μέρος, με την Σαμπντόρια να προσπαθεί να διατηρήσει το προβάδισμά της και η Τζένοα να ψάχνεται για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά με ανορθόδοξο τρόπο. Τα λεπτά περνούσαν και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν πως θα υποστούν μια ήττα η οποία μπορεί να αποδειχτεί καταδικαστική, αλλά είδαν τον Φεράρι στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων να κάνει χέρι μέσα στην περιοχή μετά την κεφαλιά του Ντέστρο και ο διαιτητής μετά την εξέταση του VAR να δείχνει την άσπρη βούλα.

Οι οπαδοί της Τζένοα το πανηγύρισαν με την ψυχή τους, σαν να μπήκε γκολ και αυτή της Σαμπντόρια «πάγωσαν». Ωστόσο, τα συναισθήματα αντιστράφηκαν δευτερόλεπτα αργότερα όταν ο Αουντέρο έβγαλε το πέναλτι του Κρίσιτο και κράτησε το σπουδαίο τρίποντο για τη «ντόρια». Με τους δύο πρωταγωνιστές, θετικός ο ένας αρνητικός ο άλλος, να βάζουν τα… κλάματα λόγω της τεράστιας έντασης και σημασίας του αγώνα, με το τελικό αποτέλεσμα να ενδέχεται να αποβεί μοιραίο για τη Τζένοα.