H Λάτσιο άνοιξε λογαριασμό στις νίκες για το 2023, καθώς πέρασε με 2-0 από την έδρα της Σασουόλο, πλησιάζοντας στους τρεις βαθμούς από την τετράδα! Ανησυχία για Ιμόμπιλε, που αποχώρησε τραυματίας.

Επιτέλους νίκη για τη Λάτσιο στο 2023!

Η ομάδα της Ρώμης μετρούσε μόλις έναν βαθμό στους πρώτους δύο αγώνες της χρονιάς, ωστόσο πέρασε με σκορ 2-0 από την έδρα της Σασουόλο, αποτέλεσμα που την έφερε στην πέμπτη θέση της Serie A, μόλις 3 βαθμούς μακριά από Γιουβέντους και Ίντερ!

Οι «λατσιάλι» και πάλι δεν εντυπωσίασαν με την απόδοσή τους απέναντι στη μαχητική Σασουόλο, ωστόσο ήταν συνολικά καλύτεροι και πήραν τελικά τη δύσκολη νίκη. Λυτρωτής για την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι ήταν ο Ματία Τζακάνι, ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Φελίπε Άντερσον στο 90+4′.

Παρόλα αυτά, δεν είναι όλα «ρόδινα» για τη Λάτσιο, που είδε τον Τσίρο Ιμόμπιλε να αποχωρεί μόλις στο 14ο λεπτό του αγώνα, δείχνοντας να πονάει έντονα στο πόδι, σε σημείο που είχε αντιμετωπίσει πρόσφατα κι άλλον τραυματισμό. Προφανώς, στο στρατόπεδο των «γαλάζιων» κάθονται όλοι σε αναμμένα κάρβουνα, περιμένοντας τις εξετάσεις του Ιταλού για να φανεί το μέγεθος του προβλήματος.