Με δύο γκολ του Ολιβιέ Ζιρού, η Μίλαν διέλυσε 4-1 την Κάλιαρι στο San Siro και ξεκίνησε με 2×2 την Serie A. Το απόλυτο και η Ρόμα.

Επειτα από τις Ιντερ, Λάτσιο, Νάπολι, οι Μίλαν και Ρόμα ακολούθησαν κάνοντας το 2η νίκη στα δύο πρώτα ματς στην Serie A. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι έδωσε παράσταση στο πρώτο μέρος, σε ένα San Siro που είχε ξανά κόσμο στις εξέδρες έπειτα από 1.5 χρόνο. Πρωταγωνιστής ήταν ο Γάλλος επιθετικός, Ολιβιέ Ζιρού, ο οποίος έβαλε τις βάσεις για να σπάσει την κατάρα της φανέλας με τον αριθμό 9 για τους Rossoneri.

Στο 12’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Τονάλι άνοιξε το σκορ, όμως τρία λεπτά μετά η Κάλιαρι ισοφάρισε με κεφαλιά του Ντεϊόλα (1-1). Αυτό όμως δεν ήταν πρόβλημα για την ομάδα του Στέφανο Πιόλι, που πήρε ξανά προβάδισμα στο 17’ με σουτ του Ραφαέλ Λεάο που κόντραρε στον Μπραΐμ Ντίαθ για να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα (2-1). Στο 24’ ο Ισπανός σέρβιρε στον Ζιρού και εκείνος με τρομερό τελείωμα στην απέναντι γωνία ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1 και στο 43’ με πέναλτι έγραψε το 4-1, το οποίο δεν έμελλε να αλλάξει στην επανάληψη.

Στο άλλο ματς που έγινε την ίδια ώρα, η Ρόμα έκανε τη δουλειά στην έδρα της νεοφώτιστης, Σαλερνιτάνα, συντρίβοντάς τη με 0-4. Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο πέτυχε και τα τέσσερα γκολ στην επανάληψη, με τον Λορέντζο Πελεγκρίνι να ανοίγει το σκορ στο 48’ και τον Βερετού να φτάνει τα 3 γκολ στη φετινή Serie A τέσσερα λεπτά αργότερα. Τον δείκτη του σκορ ανέβασε ο νεοαποκτηθέντας Αγγλος φορ, Τάμι Εϊμπραχαμ, ενώ με δεύτερο προσωπικό γκολ ο Πελεγκρίνι έγραψε το τελικό σκορ.