Αγκαλιά με τη νίκη ήταν η Φιορεντίνα στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Αταλάντα, όμως στο 94’ δέχθηκε την ισοφάριση στο τελικό 1-1. Οι «βιόλα» που έρχονταν από την ήττα 1-0 από τη Γιουβέντους ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 12’ με τρομερό σουτ του Φεντερίκο Κιέζα έξω από τη μεγάλη περιοχή. Μοιρασμένο το ματς στη συνέχεια, με ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες, με την Αταλάντα να κερδίζει πέναλτι στο 62’. Ο Αλεχάντρο Γκόμεζ ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Σπορτιέλο έπεσε στη δεξιά του γωνία και απέκρουσε εντυπωσιακά κρατώντας ανέπαφη την εστία του. Στο 85’ δεν δόθηκε πέναλτι υπέρ της Φιορεντίνα σε ανατροπή του Ζιλ Ντίας και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ήρθε το σοκ με την ισοφάριση για την Αταλάντα με το σουτ του Φρόιλερ.