Μετά την μεγάλη νίκη κόντρα στην Νάπολι, η Σπέτσια λύγισε και την Σαμπντόρια (2-1) και ξέφυγε βαθμολογικά από την… ουρά!

Οι δυο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το ματς, με την Σπέτσια όμως να… δείχνει τα δόντια της λίγο αργότερα. Δεν άργησαν και πολύ και η πίεση της είχε πρόσφορο έδαφος, όταν στο 20ο λεπτό ο Κλαούντιο Τέρζι άνοιξε το σκορ (1-0) για τους γηπεδούχους.

Δεν πρόλαβαν να χαρούν και πολύ όμως, όταν ο Καντρέβα τέσσερα λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσα με φοβερό σουτ στην κίνηση και ισοφάρισε για την Σαμπντόρια, ύστερα από ασίστ του Γιάκουμπ Γιάνκτο. Μέχρι να πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια, έφτιαξαν ευκαιρίες σε ένα πολύ ανοιχτό παιχνίδι, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα για δεύτερη φορά.

Στο 60’ ο Θόρσμπι έσπρωξε από πίσω τον Πομπεγκά, ο διαιτητής έδωσε το πέναλτι και ο Ενζολά σκόραρε από την άσπρη βούλα, δίνοντας εκ νέου προβάδισμα στην Σπέτσια.

Ένα προβάδισμα που κράτησαν οι γηπεδούχοι μέχρι το φινάλε, αντέχοντας στην πίεση της Σαμπντόρια.