Νίκες-ανάσα πέτυχαν οι Κάλιαρι και Ουντινέζε οι οποίες επικράτησαν των ΣΠΑΛ και Έμπολι αντίστοιχα παίρνοντας σπουδαία βαθμολογική διαφορά από τις σημερινές αντιπάλους τους.

Δύο σπουδαίες αναμετρήσεις για την παραμονή στην κατηγορία περιλάμβανε το μεσημεριανό “μενού” των Κυριακάτικων αναμετρήσεων της Serie A με τις Κάλιαρι και Σπαλ να δίνουν το δικό τους αγώνα στη Σαρδηνία, αλλά και Ουντίνεζε με την Έμπολι στην Ντάτσια Αρένα να δισταυρώνουν τα “ξίφη” τους.

Η Έμπολι προηγήθηκε της Ουντινέζε με γκολ του Καπούτο μόλις στο 11ο λεπτό, όμως, τέσσερα λεπτά αργότερα ο αργεντινός Ντε Πολ έφερε το ματς στα ίσα, κάνοντας το 1-1.

Η Έμπολι, ωστόσο, ξαναπήρε το προβάδισμα με γκολ του Κρούνιτς και έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους, οι οποίοι πάντως δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και ισοφάρισαν εκ νέου με γκολ του Ντε Πολ από την άσπρη βούλα.

Μάλιστα, η ομάδα του Ίγκορ Τούντορ πριν τελειώσει το ημίχρονο γύρισε “τούμπα” το ματς με γκολ του Μαντραγκόρα κάνοντας το 3-2.

Μπορεί, να έμειναν με 10 παίκτες στο 63ο λεπτό εξαιτίας αποβολής του Ζέεχελααρ, παρ”όλα αυτά κράτησαν την πολύ σημαντική νίκη που τους έφεραν στο +4 από τους σημερινούς αντιπάλους.

Στο άλλο παιχνίδι η Κάλιαρι άρχισε δυνατά το παιχνίδι σκοράροντας μόλις στο 3ο λεπτό με γκολ του Φαράγκο κάνοντας το 1-0, όμως μετά από 15 λεπτά η ΣΠΑΛ με πέναλτι του Αντενούτσι έφερε το ματς σε ισορροπία.

Τελικά, η Κάλιαρι σκόραρε με τον Παβολέτι στο 60ό λεπτό και πήρε μία πολύ σπουδαία βαθμολογικής σημασίας νίκη στην προσπάθεια που κάνει για την παραμονή στην κατηγορία.