Ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς πήρε για ακόμη μια φορά την Μίλαν από το χέρι και με δυο γκολ πέρασε από την Κάλιαρι (0-2) και πήγε πάλι στο +3 από την Ιντερ.

Ο Ζλάταν επέστρεψε στο βασικό σχήμα και ο Σουηδός έκανε την καλύτερη επιστροφή! Μόλις στο 5ο λεπτό, έβαλε έξυπνα το κορμί του και… κέρδισε το πέναλτι από τον Λυκογιάννη! Ο Σουηδός δεν αστόχησε, έφτασε τα 11 γκολ και για πρώτη φορά στην καριέρα του (στα top 5 πρωταθλήματα) σκόραρε σε εννέα διαδοχικά ματς. Η Κάλιαρι προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δε βρήκε χώρους για να κάνει τη διαφορά. Ο Λυκογιάννης προσπαθούσε με ατομικές ενέργειες να φανεί απειλητικός, δίχως όμως αποτέλεσμα. Η Μίλαν είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς, αλλά και δυο καλά σουτ του Καλάμπρια. Μάλιστα, η προσπάθειά του στο 36ο λεπτό σταμάτησε στο δοκάρι. Ιδιο σκηνικό και στην επανάληψη, αφού στο 52′ πάλι ο Ιμπραΐμοβιτς βρήκε δίχτυα. Από υπέροχη πάσα του Καλάμπρια, ο Σουηδός με υπέροχο τελείωμα και τη βοήθεια του VAR πέτυχε το 2-0.

Η Κάλιαρι ρίσκαρε, ανέβασε ρυθμό και στο 63′ θα μπορούσε να μπει στο «κόλπο», αλλά ο Ντοναρούμα με εξαιρετική επέμβαση νίκησε τον Σιμεόνε! Ο Σάλεμακερς πήρε θέση στο 66′, αλλά… κατάφερε οκτώ λεπτά αργότερα να αποβληθεί με δυο κίτρινες κάρτες που δέχθηκε. Η Κάλιαρι πίεσε, έπαιξε φουλ επίθεση, ο Λυκογιάννης είχε καλές ενέργειες, αλλά Τσεπιτέλι και Τσέρι δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Η Μίλαν κράτησε εύκολα μέχρι το τέλος και πήρε μια σπουδαία νίκη, αντίθετα η Κάλιαρι βρίσκεται μόλις στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη.