Ένα ακόμα ματς ολοκληρώθηκε στην Ιταλία με την Φιορεντίνα κόντρα στην SPAL να είναι η μεγάλη νικήτρια με το τελικό 3-0.

Οι “βιόλα” έκαναν ότι ήθελαν από την αρχή μέχρι και το τέλος του αγώνα, περνώντας ένα… εύκολο απόγευμα.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο ρυθμός ήταν πεσμένος, όμως από το 15′ και μετά η Φιορεντίνα άρχισε να “ανεβάζει στροφές”. Στο 18′ άνοιξε το σκορ με το 1-0 Πιάτσα για να ακολουθήσει στο 28′ το τέρμα του Μιλένκοβιτς που διαμόρφωσε το 2-0 του πρώτου μέρους. Και αυτό διότι στην επανάληψη και στο 56′, συμπληρώθηκε η… τριπλέτα με τον Κιεσα να σκοράρει για το 3-0. Δεν υπήρχε αμφιβολία για τον νικητή με την εικόνα που παρουσίαζαν οι δύο ομάδες. Το μόνο που έμενε ήταν αν το τελικό αποτέλεσμα θα ήταν το ίδιο, όπως όμως τελικά και παρέμεινε.