Η Γιουβέντους άνοιξε το σκορ νωρίς, είδε την Τορίνο να της γυρίζει το ματς και στο τέλος απλά πήρε έναν βαθμό που όμως δεν τη βγάζει από τη δύσκολη θέση (2-2).

Καλύτερα μπήκε στο ματς η Γιουβέντους και είχε δύο ευκαιρίες, αμφότερες με τον Φεντερίκο Κιέζα. Ο μεσοεπιθετικός όμως στη μία… πέτυχε τον Σιρίγκου και στην άλλη έστειλε την μπάλα πολύ άουτ. Στο 8’ η Τορίνο έχει κάθε δίκιο να φωνάζει, αφού ο Ντε Λιχτ «έσπασε» τον Μπελότι μέσα στην περιοχή και το VAR δεν θεώρησε ότι η φάση σηκώνει έστω έλεγχο. Στο 13’ η Γηραία Κυρία πήρε προβάδισμα.

Ο Κιέζα έπαιξε το ‘1-2’ με τον Μοράτα στα αριστερά, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 0-1. Η Τορίνο όμως δεν το έβαλε κάτω. Στο 21’ ο Αλεξ Σάντρο έβαλε μπλοκ στον Ρινκόν, αλλά στο 27’ ήρθε η ισοφάριση για την Granata. Ο Σέζνι δεν απέκρουσε πειστικά το μακρινό σουτ του Μαντραγκόρα και σχεδόν σε κενή εστία ο Σανάμπρια έγραψε το 1-1 που έμεινε για τα πρώτα 45’.

Στην επανάληψη τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα για την ομάδα του Αντρέα Πίρλο. Στο πρώτο λεπτό ο Κουλουσέβσκι έδωσε ασίστ στον Σανάμπρια και εκείνος με δυνατό σουτ νίκησε τον Σέζνι στην κλειστή του γωνία (2-1). Οι Bianconeri προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα, όμως το καλό σουτ του Κιέζα δεν βρήκε στόχο και χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι το 76’ για να κάνουν φάση. Σε εκείνο το σημείο ο Κριστιάνο Ρονάλντο δεν έβαλε το πόδι του όπως θα ήθελε όμως στο 80’ σκόραρε με κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Μπερναρντέσκι και επαφή του Κιελίνι. Το 2-2 ήταν το τελικό αφού στο 83’ ο Μπεντανκούρ είχε δοκάρι και στο φινάλε η Granata δύο χαμένες ευκαιρίες με Σανάμπρια και Βέρντι.