Η Αταλάντα επικράτησε εντός έδρας της Τζένοα με 2-1 και βρίσκεται ακόμη πιο κοντά στο να κουνήσει το σεντόνι του Champions League.

“Αγκαλιά” με το εισιτήριο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης βρίσκεται η Αταλάντα, δυο στροφές πριν την ολοκλήρωση της Serie A.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και είχαν την κατοχή όμως το VAR δεν τους έκανε τη χάρη με τον Μασιμιλιάνο Ιράτι να της ακυρώνει δύο τέρματα για οφσάιντ μέχρι το 20ο λεπτό.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Τζιάν Πιέρο Γκασπερίνι, άνοιξε το σκορ με τον Μπάροου μετά από απίθανη κάθετη του Ντε Ρουν έκανε το 1-0 και επτά λεπτά μετά, ο Καστάνιε έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του (2-0).

Η Τζένοα πέτυχε το γκολ της τιμής με τον Πάντεβ να σκοράρει στο 89′ μετά από πολύ ωραία πάσα με τακουνάκι του Ρομέρο (2-1).