Με έναν βαθμό που μπορεί να αποδειχθεί…. χρυσάφι στη μάχη για την παραμονή (2-2), έφυγε από την έδρα της Ουντινέζε η Σπέτσια!

Παρά το γεγονός ότι προηγήθηκε στο 4ο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης, αλλά είδε την αντίπαλό της να ανατρέπει την εις βάρος της κατάσταση και να περνάει μπροστά με 2-1, η Σπέτσια κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης στο 72′, ξεφεύγοντας στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Εντζολά ήταν εκείνος που έβαλε μπροστά στο σκορ τους φιλοξενούμενους στο 6ο κιόλας λεπτό, κλέβοντας την μπάλα και ξεπερνώντας τον αντίπαλο τερματοφύλακα για το 0-1.

Ωστόσο, η Ουντινέζε αντέδρασε και αφού ισοφάρισε στο 22′ με τον Μπέτο, πήρε και το προβάδισμα στο 55′ με σουτάρα του Ρομπέρτο Περέιρα.

Παρ’ όλα αυτά, η Σπέτσια δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, με τον μεγάλο πρωταγωνιστή της στην βραδιά, Εμπαλά Ενζολά, να ξαναβρίσκει δίχτυα στο 72′, διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.