Η Γιουβέντους άφησε πίσω τα νικηφόρα αποτελέσματα σε Ιταλία και Ευρώπη, καθώς έμεινε στο 1-1 με την Βενέτσια.

Λίγες μέρες αφού η ομάδα του τερμάτισε στο Νο1 του ομίλου της στο Champions League, ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι είχε άσχημα νέα. Οι Bianconeri δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν στο 100% το ευνοϊκό πρόγραμμα και μετά τις νίκες με Σαλερνιτάνα και Τζένοα, παραχώρησαν εκτός έδρας ισοπαλία στην Βενέτσια. Στην 6η θέση και το -6 από την 4άδα ματς περισσότερο είναι πλέον οι Τορινέζοι, σπουδαίος βαθμός και στο +6 από τον υποβιβασμό οι νεοφώτιστοι.

Δεν ήταν καλό το ξεκίνημα για την Γιούβε καθώς στο 12’ τραυματίστηκε και αποχώρησε ο Ντιμπάλα και στο επόμενο λεπτό ο Κάιο Ζόρζε – που πήρε τη θέση του – είχε μεγάλη ευκαιρία. Τελικά οι Bianconeri άνοιξαν το σκορ με προβολή του Μοράτα στο 32’ από τη σέντρα του Λούκα Πελεγκρίνι και στο 45’ ο Κουαδράδο είχε ευκαιρία αλλά το διαγώνιο σουτ πέρασε έξω.

Στην επανάληψη, η Βενέτσια έβαλε στην Γιουβέντους δύσκολα κάθως στο 55’ με σουτάρα από το όριο της περιοχής ο Αραμού νίκησε τον Σέζνι για το 1-1. Στη συνέχεια η Γηραιά Κυρία είχε την μπάλα στα πόδια της παίρνοντας τον χώρο που είχαν δώσει οι γηπεδούχοι αλλά δεν έμελλε να σκοράρει. Στο 65’ ο Μπερναρντέσκι είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία αλλά το βολέ από το ύψος του πέναλτι απέκρουσε εκπληκτικά με το ένα χέρι ο Σέρχιο Ρομέρο.

Η συνέχεια παίχτηκε στο μισό της Βενέτσια, όμως οι Τορινέζοι δεν κατάφεραν να βρουν χώρους και να δημιουργήσουν κίνδυνο και έτσι το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το φινάλε.