Η Βερόνα πραγματοποιεί πολύ καλή σεζόν και το επιβεβαίωσε απέναντι στην πιο φορμαρισμένη ιταλική (και όχι μόνο) ομάδα, την Αταλάντα. Απέσπασε ισοπαλία με 1-1 παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ. Για την ομάδα του Μπέργκαμο, είναι στραβοπάτημα, καθώς χάνει έδαφος για την 2η θέση.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την Αταλάντα να έχει την κατοχή της μπάλας, αλλά να μην μπορεί να φανεί ιδιαίτερα απειλητική, πλην λίγων περιπτώσεων, όπως το χαμένο τετ-α-τετ του Πάσαλιτς στο 14’. Η Βερόνα μπλόκαρε τους Μαλινόφσκι και Γκόμες, που αδυνατούσαν να τροφοδοτήσουν σωστά τον Ζαπάτα, ενώ επιθετικά δεν έδειξε σχεδόν τίποτε.

Στην επανάληψη το σκηνικό διαφοροποιήθηκε και μόνο από το γεγονός ότι μπήκαν γκολ. Στο 50’ οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Ζαπάτα και εννιά λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Πεσίνα. Η ομάδα του Μπέργκαμο πίεσε προκειμένου να πετύχει το δεύτερο γκολ, που θα της έδινε τη νίκη και τους τρεις βαθμούς, αλλά αυτό δεν ήρθε ποτέ και το 1-1 έμελλε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.