Η Λάτσιο είχε κέφια στο «Ολίμπικο» και δη ο Τσίρο Ιμπόμπιλε που “καθάρισε” για λογαριασμό της ομάδας του με το 2-0 που πέτυχε ο ίδιος.

Οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και περιόρισαν από το πρώτο λεπτό σε παθητικό ρόλο την Βερόνα. Μόνο μέσα στο πρώτο 30λεπτο η Λάτσιο είχε σημειώσει ήδη 17 τελικές (ρεκόρ φέτος για τα τοπ-5 πρωταθλήματα), όμως παρά το “σφυροκόπημα” οι φιλοξενούμενοι πήγαν με την λευκή ισοπαλία στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη όμως, ο Τσίρο Ιμόμπιλε πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με δύο προσωπικά τέρματα καθάρισε μέσα σε ένα 4 λεπτά το παιχνίδι. Ο πρώτος σκόρερ της Serie A, με συρτό διαγώνιο σουτ (56’) και μία κεφαλιά σε κενή εστία (60’) “καθάρισε” για την ομάδα του.