Η Κάλιαρι δεν κατάφερε να νικήσει την Βενέτσια που βρισκόταν στην τελευταία θέση και έτσι υποβιβάζεται στην Serie B. Η Σαλερνιτάνα παρά την ήττα της με 4-0 από την Ουντινέζε παραμένει στην Serie A.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν πρώτοι στο 4’ με τον Γένσεν να χάνει τετ α τετ, ενώ στη συνέχεια η ομάδα της Σαρδηνίας είχε τρεις καλές ευκαιρίες για να σκοράρει και να… σώσει την παρτίδα.
Δύο στο πρώτο ημίχρονο, με τον Μενπαά να βγάζει τις προσπάθειες των Μπελανόβα και Ρογκ στο 40ο και στο 44ο λεπτό αντίστοιχα. Καθώς και μια ακόμα στην επανάληψη, όταν ο Ναντέζ σέντραρε, ο Μπελανόβα πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μενπαά απέκρουσε ξανά!

Νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 34’ ο Μπάμπης Λυκογιάννης αντικαταστάθηκε λόγω μυϊκού τραυματισμού.
Κι όλα αυτά με την Σαλερνιτάνα να γνωρίζει την ήττα, που ήθελε η Κάλιαρι, και μάλιστα «βαριά», με 4-0 εντός έδρας από την αδιάφορη Ουντινέζε…
Οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν την αναμέτρηση σε παράσταση για έναν ρόλο, όπως μαρτυράει και το τελικό αποτέλεσμα. Έβγαλαν… διπλό από ημίχρονο, με τα γκολ των Ντεουλοφέου μόλις στο 6’, Νεστορόβσκι στο 34’ και Ουντότζιε στο 42’. Έχοντας και χαμένο πέναλτι στο πέμπτο λεπτό του επιπλέον χρόνου με τον Πέρειρα…
Για να ακολουθήσουν ένα ακόμα γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, στο 57ο λεπτό για την… εξιλέωση του Περέιρα, αλλά και δοκάρι από τον Σάμαρτζιτις στο 71’, προτού χαθούν δύο καλές ευκαιρίες από τους γηπεδούχους με τους Ριμπερί και Τζούριτς.