Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι η Ίντερ κατάφερε να πάρει τελικά τους τρεις βαθμούς, νικώντας με 2-1 την Μπολόνια στο “Τζουζέπε Μεάτσα”, σε αναμέτρηση για την 24η αγωνιστική της Serie A.

Η Ίντερ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα μόλις στο 2ο λεπτό του αγώνα με τον Έντερ. Ωστόσο, ο πρώην παίκτης των “νερατζούρι”, Ροντρίγκο Παλάσιο, κατάφερε στο 25′ να ισοφαρίσει για την Μπολόνια. Οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν άλλη ευκαιρία για γκολ, κι έτσι το 1-1 ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ίντερ κατάφερε να βρει με τον Καραμό στο 63′ για δεύτερη φορά τον δρόμο προς τα δίχτυα, με τον νεαρό να κάνει το 2-1 για την ομάδα του. Το παιχνίδι στη συνέχεια ήταν επεισοδιακό, με τον Μπαγιέ στο 68′ και τον Μασίνα στο 94′ να αποβάλλονται και η Ίντερ ήταν αυτή που τελικά πήρε τη νίκη με 2-1.

Κιέβο Βερόνα – Τζένοα: 0-1

Χάρη στο 0-1 απέναντι στην Κιέβο Βερόνα η Τζένοα εκμεταλλεύτηκε τα στραβοπατήματα των Μπολόνια και Κάλιαρι και τις προσπέρασε στη βαθμολογία, “ανοίγοντας” παράλληλα τη διαφορά της από την επικίνδυνη ζώνη. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε στο 91′ ο Λασάλτ, χαρίζοντας μία σημαντική νίκη στους Γενοβέζους.

Σαμπντόρια – Ελλάς Βερόνα: 2-0

Η Σαμπντόρια επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί απέναντι στην Ελλάς Βερόνα, αφού επιβλήθηκε άνετα με 2-0. Τα γκολ σημειώθηκαν όλα στο δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο 50′ με τον Μπαρέτο. Το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στο 85′ ο Κουαλιαρέλα, με την Σαμπντόρια να διατηρεί τις πιθανότητές της για κάποιο ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Τορίνο – Ουντινέζε: 2-0

Η Τορίνο και η Ουντινέζε βρίσκονταν στη μέση του βαθμολογικού πίνακα ισόβαθμες και η νικήτρια θα έπαιρνε μία σημαντική διαφορά από την αντίπαλό της. Αυτή ήταν η Τορίνο που επιβλήθηκε άνετα με 2-0. Το σκορ άνοιξε στο 32′ ο Ενκουλού, ενώ το 2-0 έκανε ο Μπελότι στο 66′, χαρίζοντας μία σημαντική νίκη στην ομάδα του.