Οι συνήθεις ύποπτοι της Μπενφίκα, “χτύπησαν” για άλλη μια φορά. “Θύμα” τους, αυτή τη φορά, η Σπόρτινγκ Λισαβώνας.

Το Dérbi de Lisboa είχε νικητή την Μπενφίκα για πρώτη φορά έπειτα από τρία παιχνίδια φέτος. Οι “αετοί” επικράτησαν με 2-0 μέσα στο “Ζοζέ Αλβαλάδε” της Σπόρτινγκ, πήραν εκδίκηση για τις δύο δικές τους εντός έδρας ήττες σε πρωτάθλημα και Taça da Liga και μείωσαν στους 6 τους βαθμούς διαφοράς από τη 2η θέση της Primeira Liga.

Οι πρωταθλητές προσπάθησαν να ελέγξουν το ρυθμό και να απειλήσουν με κάθε τρόπο την εστία του Οδυσσέα Βλαχοδήμου. Ο Έλληνας τερματοφύλακας ήταν σταθερός και επενέβη όποτε χρειάστηκε, κυρίως σε προσπάθειες του Πέντρο Γκονσάλβες.

Στο 14ο λεπτό, ο Ντάργουιν Νούνιες κυνήγησε μια βαθιά μπαλιά του Γιαν Βερτόνχεν, νίκησε δύο αντιπάλους και από κοντά άνοιξε το σκορ για το 25ο τέρμα του σε 25 παιχνίδια πρωταθλήματος, όπου φιγουράρει στην κορυφή του πίνακα του σκόρερ, αυξάνοντας ακόμη περισσότερο την τιμή πώλησής του.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο και οι φιλοξενούμενοι να επιτίθενται σχεδόν αποκλειστικά στην κόντρα. Οι πραγματικά καλές στιγμές της Σπόρτινγκ όμως ήταν περιορισμένες. Η είσοδος των Ισλάμ Σλιμανί και Ρικάρντο Εσκάιο για να δώσουν φρέσκες ιδέες δεν λειτούργησε για την ομάδα του Ρούμπεν Αμορίμ, που όσο ανέβαινε μέτρα, τόσο άφηνε περισσότερα κενά στα μετόπισθεν.

Σε μία κόντρα στις καθυστερήσεις, ο Νούνιες έκανε μια εξαιρετική κούρσα και έκοψε την κατάλληλη στιγμή δεξιά στον αμαρκάριστο Ζιλ Ντίας, ο οποίος με πλασέ έκανε το 2-0 και “σφράγισε” τη νίκη για την ομάδα του Νέλσον Βερίσιμο.