Σχετικά εύκολα επικράτησε η Λυών επί της ομάδας του Στρασβούργου, με τους Εκαμπί και Ντεπάι να πραγματοποιούν εκπληκτικές εμφανίσεις.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησαν το ματς οι ποδοσφαιριστές της Λυών, καθώς μόλις στο 12ο λεπτό του παιχνιδιού, άνοιξαν το σκορ με τον Καντεβέρε. Μετά από εξαιρετική ασίστ το Ντεπάι, ο 24χρονος εξτρέμ κοντρόλαρε την μπάλα και εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, με την προσπάθεια του να καταλήγει στην κάτω δεξιά γωνία του Καμαρά.

Οι Λιονέ, στο 25’ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον Εκαμπί. Ένα γκολ το οποίο προήλθε μετά από την δεύτερη ασίστ του Ντεπάι στο ματς.

Το τρίτο γκολ της Λυών, προήλθε πάλι από τους συγκεκριμένους ποδοσφαιριστές. Ο Ντεπάι έδωσε στον Εκαμπί κι αυτός χωρίς να δυσκολευτεί έκανε το 3-0 για την ομάδα του, στο 42’. Ο Ολλανδός επιθετικός έγινε ο πρώτος στην Ευρώπη, παίκτης που πετυχαίνει, τη φετινή σεζόν, χατ-τρικ και σερβίρει τρία γκολ σε ένα ματς.

Οι γηπεδούχοι, μείωσαν στο σκορ ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου με τον Ντιαλό. Μάλιστα, στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαν αποφασισμένοι καθώς στο 55’ μείωσαν σε 3-2, με το συρτό σουτ του Αολού.

Μετά το δεύτερο τέρμα, το Στρασβούργο ανέβασε την απόδοσή του και αναζητούσε το γκολ της ισοφάρισης. Ωστόσο, η σωστή αμυντική λειτουργία της Λυών, δεν της το επέτρεψε κι έτσι οι Λιονέ σκαρφάλωσαν στην 7η θέση με 10 βαθμούς.

Στρασβούργο: Καμαρά, Λαλά, Κονέ, Μίτροβιτς, Καρόλ (37’ Ντιαλό), Σιμακάν (55’ Αουλού), Μπελγκάρντ (76’ Σισοκό), Τόμασον (84’ Μαζίντ), Αολού, Λιενάρ, Αζόρκ

Λυών: Λόπες, Μαρτσέλο, Ντεναγιέρ, Ντιμπουά (72’ Ντε Σίλιο), Κορνέ, Αουάρ (72’ Ζεάν Λούκας), Μέντες, Πακετά (86’ Πακετά), Καντεβέρε (64’ Ντεμπελέ), Τόκο Εκαμπί, Ντεπάι