Ο Απόλλων πανηγύρισε την 6η σερί εκτός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα επικρατώντας με 2-0 της ΑΕΚ Β’ στο Σεραφείδειο και παρέμεινε στο κυνήγι της Κηφισιάς.

O Απόλλων πέρασε από τα Σπάτα. Νίκησε στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής με 2-0 την ΑΕΚ Β’, πανηγύρισε την 6η σερί νίκη μακριά από την έδρα του και παραμένει στο κυνήγι της πρωτοπόρου Κηφισιάς στη μάχη της ανόδου.

H AEK απείλησε πρώτη στο ματς με φάουλ του Γερολέμου στο 5′, ενώ στο 10′ ο Κότσαρης είπε… όχι σε Κορομηλά. Στο 15′, όμως, τα δεδομένα του ματς άλλαξαν. Ο Απόλλων πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Μωραΐτη που πέτυχε με κεφαλιά το 11ο γκολ του στη σεζόν.

Στο 19′ ο Απόλλων άγγιξε το 2-0 με το σουτ του Κουάδρα να περνά μόλις άουτ με την ΑΕΚ Β’ να ανεβαίνει μετά το 25′ και να απειλεί δις σε διάστημα λίγων δευτερολέπτων. Στο 32′ ο Σκόνδρας γέμισε με τον Κότσαρη να λέει «όχι» στο γυριστό του Γερολέμου. Στο κόρνερ που ακολούθησε, η κεφαλιά του Λάτσι βρήκε το δοκάρι με το 0-1 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

2-0 με το «καλησπέρα»

Το β’ μέρος ξεκίνησε με γκολ με τον Απόλλωνα κάνει άλμα νίκης στο 47′.

Ο Καρίμ εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος του Γερολέμου. Έγινε αποδέκτης της μπάλας, ξέφυγε του Λάτσι και με πλασέ έδωσε… αέρα δύο γκολ στους φιλοξενούμενους.

Η ΑΕΚ Β’ μούδιασε και χρειάστηκε περίπου 5-6 λεπτά για να βγάλει αντίδραση απειλώντας στο 53′ στη σέντρα του Παρρά με τον Κοροβέση να διώχνει σε κόρνερ με το 2-0 να παραμένει και την Ένωση να απειλεί εκ νέου στο 60′. Ήταν η στιγμή που ο Παρράς μπήκε από αριστερά, έστρωσε στον Μπότο στο σημείο του πέναλτι, απ’ όπου ο νεαρός μέσος πλάσαρε άουτ.

Το 2-0 παρέμενε με την ΑΕΚ Β’ να έχει νέα καλή στιγμή στο 68′. Ο Παρράς σέντραρε, αλλά ο Ζίνι από πλεονεκτική θέση δεν έπιασε καλά την κεφαλιά.

To σκορ παρέμενε ως είχε με τον Απόλλωνα να μετρά, πλέον, τα λεπτά για να πανηγυρίσει την 6η σερί νίκη του που τον διατηρεί κοντά στην πρωτοπόρο Κηφισιά. Έτσι και έγινε παρότι η ΑΕΚ Β’ άγγιξε το γκολ δις με τον Ζίνι (83′) και τον Λάτσι (90+2′).

ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Σταμούλης, Χριστοφιλόπουλος (67′ λ.τ Χατζηκυριάκος), Λάτσι, Παρράς (85′ Γεωργέας), Γερολέμου, Δημητρίου, Μπότος, Κορομηλάς (61′ Πανεράς), Σκόνδρας (60′ Απ. Χριστόπουλος), Ζίνι.

Απόλλων Σμύρνης (Βοσνιάδης): Κότσαρης, Λούι (79′ Παπαγεωργίου), Κοροβέσης, Ντομίνγκες, Πατάπης, Μουστακόπουλος, Φατιόν (52′ Αναστασόπουλος), Περέιρα (66′ Ερέρα), Κουάδρα (79′ Θεοχάρης), Σαντάτ, Μωραΐτης (66′ Χαλίμι).

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Μανούρας (Δυτ.Αττικής), Τσακίδης (Δράμας)
Κίτρινες: Γερολέμου, Χριστοφιλόπουλος