Το πρώτο διπλό της χρονιάς για τα Χανιά ήρθε σήμερα με τη νίκη στο «Σεραφείδειο», επί της ΑΕΚ Β’, με σκορ 1-0.

Το παιχνίδι της ΑΕΚ Β’ με τα Χανιά είχε πολύ καλό ρυθμό, αρκετές τελικές φάσεις, αλλά μόνο ένα γκολ. Αυτό που έβαλαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Γιάννης Μπουτσάκης ήταν ο χρυσός σκόρερ για τα Χανιά με κεφαλιά στο 48ο λεπτό, μετά από ωραία σέντρα του Ηλία Τσέλιου από τα αριστερά.

Πέραν αυτού, κομβική αποδείχθηκε επίσης η αποβολή του Αλέξανδρου Παρρά με δεύτερη κίτρινη κάρτα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, δεδομένου πως η ΑΕΚ υποχρεώθηκε να παίξει μετά από τη διακοπή με παίκτη λιγότερο.

Παρά το γκολ του Γιάννη Μπουτσάκη και το αριθμητικό μειονέκτημα πάντως, οι παίκτες του Σωκράτη Οφρυδόπουλου πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων για την ισοφάριση, η οποία όμως δεν ήρθε. Ο Μανώλης Καλογεράκης είπε δύο φορές το “όχι” σε Αλέξη Γκολφίνο και Ζίνι, κρατώντας ανέπαφη την εστία των Χανίων.

Από την άλλη βέβαια, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να “καθαρίσουν” το παιχνίδι στο 78ο λεπτό, αφού ο Παναγιώτης Γκίνης απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Γιώργου Μάναλη.

Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Χανίων μακριά από την Κρήτη για το φετινό πρωτάθλημα, την ώρα που η ΑΕΚ Β’ έφτασε τις πέντε σερί ήττες στη Super League 2.