Η ΑΕΚ διατήρησε το αήττητο, καθώς ήρθε ισόπαλος με τον ΟΦ Ιεράπετρας με 2-2, σε μία ματσάρα με θέαμα και γκολ.

Προηγήθηκε στο σκορ, βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο με 2-1, απειλήθηκε με την πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, αλλά τελικά η ΑΕΚ όχι μόνο ισοφάρισε σε 2-2 την Ιεράπετρα, στο 82ο λεπτό αλλά λίγο έλειψε στις καθυστερήσεις να πάρει και τη νίκη.

Όπως γίνεται αντιληπτό, ο αγώνας των δύο ομάδων για την 9η αγωνιστική της Betsson Super League 2 τα είχε όλα: τέσσερα γκολ, δοκάρι για την Ένωση με τον Ιατρούδη στις καθυστερήσεις, αποβολή του Μπλάνκο του ΟΦΙ στο 65ο λεπτό και το μόνο που του έλειπε ήταν ο νικητής.

Η ΑΕΚ λοιπόν, διατήρησε το αήττητο της με πέντε νίκες και τρεις ισοπαλίες, φέρνοντας το δεύτερο συνεχόμενο «Χ» αφού προέρχονταν από το 0-0 με τη Ζάκυνθο, ενώ η Ιεράπετρα έδωσε συνέχεια στη νίκη επί της Κηφισιάς με έναν σημαντικό βαθμό.

Ο ΟΦΙ το πρώτο ημίχρονο

Η ΑΕΚ προηγήθηκε μόλις στο 9ο λεπτό με τον Χριστόπουλο αλλά μέχρι το ημίχρονο ο ΟΦΙ έφτασε στην ανατροπή. Στο 25ο λεπτό ο Αντερέγκεν ισοφάρισε σε 1-1 μετά από φάουλ του Μπενίτεζ και στο 42ο ο Τορίμπιο με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ σημείωσε το 1-2. Στην αμέσως προηγούμενη φάση ο Κορνέζος πάνω στη γραμμή είχε αποκρούσει σουτ του Μεσσιδόρο.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κλείστηκαν στα καρέ τους και έχασαν και άλλες ευκαιρίες. Στο 28′ σουτ στην κίνηση του Μπενίτεζ από το ημικύκλιο μεγάλης περιοχής. κόντραρε σε αμυντικούς η μπάλα, τρία λεπτά αργότερα, σε κόρνερ από δεξιά, σε προβολή του Κοντοέ, η μπάλα κατέληξε άουτ, στο 33′ σουτ του Μπλάκο από πλάγια αριστερά, μπλόκαρε ο Γκίνης και στο 35′ σουτ του Λεμονή, έξω από την περιοχή και λίγο δεξιά, η μπάλα κατέληξε ψηλά άουτ.

Η ΑΕΚ είχε ευκαιρίες, κυρίως μέχρι το ημίωρο του αγώνα: στο 15′ ο Γιούσης έκλεψε τη μπάλα μεσα στην περιοχή, σούταρε και απέκρουσε ο Καραγκιόζης, το κόρνερ εκτελέστηκε από αριστερά, γυριστή κεφαλιά του Λάτσι, πέρασε άουτ η μπάλα. Στο 16′ σουτ του Γιούση μέσα στην περιοχή, απελπιστικά άουτ η μπάλα από το οριζόντιο δοκάρι. Ακόμη, στο 34′ γύρισμα του Χριστόπουλου από αριστερά, γυριστό του Γερολέμου, η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 40′ σουτ σε σουτ από μακριά του Μπάμπη, η μπάλα κατέληξε άουτ και στις καθυστερήσεις σουτ του Χριστόπουλου μέσα στην περιοχή και δεξιά, η μπάλα δεν βρήκε στόχο.

Κυρίαρχη η ΑΕΚ στο Β

Στο β’ ημίχρονο η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο και έφτασε τελικά στην ισοφάριση στο 82ο λεπτό με τον Γιούση από πάσα του Γερολύμου. Η ΑΕΚ μάλιστα, από το 65′ έπαιζε με αριθμητικό πλεονέκτημα μετά από την αποβολή του Μπλάνκο στο 65′. Στο 87′ κεφαλιά του Ιατρούδη που είχε περάσει αλλαγή πέρασε λίγο άουτ και ο ίδιος παίκτης στο 90+3′ έστειλέ τη μπάλα στο δοκάρι. ενώ στις καθυστερήσεις έπειτα από σέντρα του Αμούρ, Γιούσης και Ιατρούδης δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Ο ΟΦΙ περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο στο β’ ημίχρονο και επισκέφτηκε μόλις δύο φορές τα καρέ της ΑΕΚ, στο 79′ από ατομική προσπάθεια του Μεσσιδόρο, και στο 86′ με κεφαλιά του Τορίμπιο που κατέληξε στην αγκαλιά τοιυ Γκίνη.